Gartner: Microsoft, Citrix a VMware jako lídři v magickém kvadrantu

VMware již není jediným hlavním hráčem na poli virtualizace. Gartner zveřejnil magický kvadrant výrobců virtualizačních řešení a Microsoft a Citrix zaznamenali posun vpřed.

Gartner: Microsoft, Citrix a VMware jako lídři v magickém kvadrantuGartner: Microsoft, Citrix a VMware jako lídři v magickém kvadrantu Foto: © Petya Petrova - Fotolia.comPodle posledního magického kvadrantu společnosti Gartner již VMware není jediným top výrobcem na trhu x86 virtualizace. Prestižní hodnocení, zveřejněné minulý týden, umístilo Microsoft a Citrix do kvadrantu lídrů za VMware. Ten byl v loňském roce v tomto kvadrantu jediný.

Gartner uvádí VMware stále jako předního výrobce, za ním se umístily jako druhá společnost Microsoft a jako třetí Citrix. Výrobce jako Oracle, Parallels a Red Hat označuje Gartner nadále jako okrajové hráče na trhu.

Vzhledem k tomu, že Hyper-V od Microsoftu a XenServer od Citrixu jsou levnější a možná stejně tak dobré jako řešení VMwaru, budou zákazníci stále častěji hledat alternativy.

Sílící konkurence pro VMware

Ačkoliv VMware jako tržní lídr nadále určuje standardy produktů a tempo z pohledu strategie, Microsoft zvýšil svůj podíl na trhu (především mezi středně velkými společnostmi) a Citrix nabírá sílu v oblasti virtualizace desktopů a jeho bezplatný XenServer zvyšuje podíl na trhu virtualizace serverů,“ uvedl Thomas Bittman, analytik společnosti Gartner.

Ještě v roce 2010 Gartner uváděl, že Microsoft zavádí omezené inovace, na trhu se chová spíše reaktivně a teprve zjišťuje, co trh potřebuje. Díky trvalému zavádění nových funkcí (např. live migrace) však již s hypervizorem může podle Gartneru konkurovat VMwaru, který byl dříve napřed především v oblasti nástrojů pro správu a automatizaci.

Citrix mezitím využil svých znalostí z virtualizace desktopů pro rozšíření své pozice na trhu virtualizace serverů. Na druhou stranu však snahy převést klienty z bezplatné verze XenServeru na zpoplatněnou a úzká spolupráce s Microsoftem podle Gartneru vytváří pro partnery a klienty zmatený obraz.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře