Gartner: Mezi operačními systémy vévodí Symbian

Podle Gartneru šel ve druhém čtvrtletí roku 2009 trh s chytrými telefony strmě nahoru o celkových 27 % a prodejům vévodí společnost Nokia s 45% podílem. Jaká je situace na trhu operačních systémů pro tato zařízení?Ve stejném období loňského roku měl však Symbian podíl na trhu 57 %. Letošní pokles Symbianu je dílem firem RIM a Apple, které svůj podíl na trhu zvýšily. Na trhu operačních systémů pro smartphony je lídrem Symbian. Ve druhém čtvrtletí byl přítomen v 51 % všech prodaných chytrých telefonů. Ve stejném období loňského roku měl však Symbian podíl na trhu 57 %. Letošní pokles Symbianu je dílem firem RIM a Apple, které svůj podíl na trhu zvýšily.

Podíl Androidu zůstal pod 2 %. Nová zařízení s tímto operačním systémem by však měla přijít na trh během posledního čtvrtletí letošního roku a podíl Androidu by se tak měl zvýšit. Analytici s tímto vývojem očekávají také přiostření konkurence na trhu operačních systémů pro chytré telefony, zvláště z pohledu Symbianu a Windows Mobile. Tržní podíl operačního systému od Microsoftu se již ve druhém čtvrtletí 2009 meziročně snížil o 9 %.

„HTC a Samsung pokračují v přidávání nových rysů a vlastních nadstaveb do Windows Mobile a snaží se tak vytvořit konkurence schopnější zařízení a posílit růst platformy Microsoftu," uvedla Roberta Cozza, vedoucí analytického týmu Gartneru.

Druhé čtvrtletí také přineslo debut dlouho očekávaného webového operačního systému založeného na platformě Palm Pre. Tato zařízení přinesla ohlas v médiích, ale vykázala pouze nízké výsledky u pokladen prodejců, když se prodalo pouhých 205 000 kusů. Palm je nyní na trhu smartphonů až na 10. pozici a Gartner zůstává znepokojený jeho schopností získat kontrakty i mimo americký trh, kde značka není tolik silná.

„Po zbytek roku 2009 musí výrobci nabídnout produkty s funkcemi, jenž operátoři a zákazníci požadují nejvíce - například dotykové obrazovky, kvalitní uživatelské prostředí a dobrou dostupnost aplikací a obsahu," dodala na závěr Carolina Mianesi, ředitelka výzkumu ve společnosti Gartner. „Očekáváme, že konkurence se v druhé polovině roku 2009 ještě více zintenzivní. Mobilní operátoři pravděpodobně ještě stíží konkurenční boj mezi výrobci, protože začnou prodávat čtečky e-knih a mini-notebooky i dalších značek. Postupně budou operátoři požadovat od výrobců nižší ceny, takže výrobci budou pod ještě větším tlakem dodat kvalitně vybavené zařízení za co nejnižší cenu.

Gartner také vydal zprávu, jež se věnuje světovému trhu mobilních telefonů, který v druhém čtvrtletí tohoto roku klesl o 6,1 % a zanalyzoval i trh se smartphony, jejichž prodeje stoupaly strmě nahoru.Komentáře