Gartner: Do konce roku 2014 bude Apple OS X stejně přijímaný jako Windows

Do konce příštího roku budou počítače Apple stejně dobře přijímané IT odděleními jako jejich protějšky s Windows, uvádí analytici společnosti Gartner.

Gartner:  Do konce roku 2014 bude Apple OS X stejně přijímaný jako WindowsVlivem úsilí společnosti Apple udělat OS X kompatibilnější s mobilním operačním systémem iOS pro iPhony a iPady si více spotřebitelů přináší zařízení s OS X do práce, kde se s nimi IT oddělení budou muset vypořádat, uvedl Mitchell Smith, viceprezident Gartneru.

Poukazuje na Launchpad, který zobrazuje aplikační složky v OS X Mountain Lion stejně jako na základních obrazovkách zařízení s iOS, což je znamením, že se Apple snaží tyto platformy přiblížit. Uvedl také, že Apple standardizuje názvy napříč iOS a OS X a jako příklad jmenoval změnu iCal na Kalendář (Calendar) a Address Book na Kontakty (Contacts).

Smith říká, že především MacBook Air se s rostoucí popularitou bude stále více objevovat v podnikových prostředích.

IT oddělení již byly donuceny přijmout iPhony a nyní jsou v podstatě lépe přijaty než Windows Phone 7, dodává. Na druhou stranu s vylepšením zabezpečení ve Windows Phone 8 začínají IT oddělení preferovat telefony s OS od Microsoftu. S Windows 8 má Microsoft potenciál uříznout podíl iPhonu a iPadu.

Nic z toho neznamená, že Apple nahradí Microsoft v podnikových sítích, říká Smith. Microsoft obstarává korporátní zákazníky a má s nimi velmi dobře zavedené vztahy. Společnost bude nadále vyvíjet produkty, které tato základna klientů používá.

Obecný postoj IT profesionálů k produktům Apple se však zlepší, ale nikdy z nich nebudou tak nadšení, jako z Microsoftu, dodává.

Apple pojede na vlně konzumerizace IT, tato zařízení do firem přinesou zaměstnanci. Microsoft se však udrží díky dlouhodobým vztahům s podniky a díky platformám pro správu zařízení s Windows Phone a Windows 8.

Vedlejším produktem tohoto stavu více různých operačních systémů v podnikovém prostředí bude podle Gartneru přesun k hybridním mobilním aplikacím. Ty by mohly být postaveny na HTML 5 zapouzdřeném do kontejnerů pro různé platformy.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Apple

Komentáře