Forrester: Ekonomika stále brzdí investice do ERP

Podle analytické společnosti Forrester trh ERP poroste. V nejbližších letech však firmy investice do ERP odkládají. Co je důvodem a jak se změní model prodeje v následujících letech?Forrester: Ekonomika stále brzdí investice do ERP. Foto: © MacX - Fotolia.comTři čtvrtiny firemních IT decision-makerů, kteří se zúčastnili nedávné studie společnosti Forrester, neplánují v tomto roce investice do ERP softwaru. Analytici to považují za signál stále ještě přetrvávajícího hospodářského útlumu.

Paul Hamerman a China Martens, analytici ze společnosti Forrester ve zprávě také uvedli, že „téměř dvě třetiny firem věří, že současný stav jejich ERP je dostatečně dobrý pro několik dalších let.

Ve studii také uvádí, že poté co stávající aplikace sloužily v posledních několika ekonomicky těžkých letech, firmy předpokládají, že ještě vydrží. Analytici odhadují, že firmy vyčkávají, až se objeví na trhu nové verze ERP systémů všech výrobců, aby mohly dostatečně dobře posoudit výběr.

I přesto by měl podle zprávy celkový trh ERP do roku 2015 růst ze současných 45,5 miliardy na 50,3 miliard dolarů.

Způsob, jak výrobci, resp. prodejci na ERP vydělávají, se však změní. Prodeje licencí do roku 2015 klesnou, zatím co příjmy z ročních udržovacích poplatků vzrostou. Podle Forrestera již nyní tvoří tyto poplatky 51 % celkového trhu.

Příležitost v oblacích

Model poplatků založený na softwaru jako službě (SaaS), který nyní odpovídá přibližně jedné miliardě dolarů celkových příjmů z ERP, vzroste v následujících pěti letech každoročně o 21 % a zvýší se na 4 % z celku.

Výrobci ERP budou muset přijmout alternativní modely nasazení. „V konečném důsledku, rozšiřitelnost v cloudu, hosting a řízené upgrady povedou k řadě hybridních modelů nasazení, které přinesou hlavní výhody SaaS při vypořádávání se s rozmanitými požadavky klientů ERP,“ uvádí analytici ve zprávě.

Hlavní výrobci jako jsou SAP a Oracle již učinili kroky tímto směrem. SAP přichází z řadou rozšíření ke svému Business Suite, přičemž Oracle oznámil, že nové aplikace Fusion mohou být nasazeny jako software jako služba. Také Microsoft vypustil zprávu, že přesouvá Dynamics ERP jako službu do cloudu od příštího roku.

Studie společnosti Forrester se zúčastnilo 2 403 vedoucích IT pracovníků z různě velkých společností z USA, Kanady, Francie, Německa a Velké Británie.

Zdroj: IDG News Service
Foto: © MacX - Fotolia.comKomentáře