EU chce zpřístupnit všechna veřejná data digitálně

Podle nového nařízení by všechny státy Evropské Unie byly nuceny digitalizovat všechna veřejná data, což by vytvořilo významný trh pro vývojáře a dodavatele řešení.

EU chce zpřístupnit všechna veřejná data digitálněEU chce zpřístupnit všechna veřejná data digitálněPodle nových návrhů, které předložila Neelie Kroes, komisařka pro digitální agendu, by všechny státy Evropské Unie byly povinny zpřístupnit veřejná data v digitálních formátech.

IT dodavatelům by se tak podle Evropské komise otevřel trh velikosti 40 miliard euro pro každý rok.

Fond určený pro výzkum v oblasti zpracování dat činí přibližně 100 milionů euro. Prostředky pro vytváření webových portálů budou k dispozici také přes Program pro konkurenceschopnost a inovace.

Smyslem celého projektu je vytvoření evropského „zlatého dolu“ informací. Veřejná data zahrnují vše, co produkují, sbírají, nebo platí veřejné orgány v EU. Spadají sem tak např. geografická data, statistiky, meteorologická data, data z veřejně financovaných výzkumných projektů a digitalizované knihy z knihoven.

Daňoví poplatníci již informace zaplatili, poslední, co můžete udělat, je dát je těm, kteří je chtějí použít novými způsoby, jež pomáhají vytvářet pracovní místa a růst,“ uvedla Neelie Kroes při uvedení iniciativy.

Komise zpřístupní svá data přes webový portál, který se aktuálně vyvíjí, v průběhu jara 2012. Bude sloužit jako hlavní přístupový bod pro získání informací od všech institucí EU.

Většina dat dostupných přes nově vyvíjená rozhraní a aplikace by měla být zdarma. Poplatky za použití dat lze nastavit pouze v případě, že je cena odůvodnitelná v porovnání s náklady na provoz.

První krůčky

Několik zemí včetně Velké Británie a Holandska již vytvořilo webový portál pro přístup k veřejným datům. Francie spustila web přesně podle požadavků návrhu pro Komisi minulý týden. Ostatní země však zaostávají a poskytují data jen v tištěné podobě.

Pokud návrh schválí Evropský parlament a členské státy, mohl by vstoupit v platnost v roce 2013. Členové EU by pak měli 18 měsíců na zavedení do vnitrostátní legislativy.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © AA+W - Fotolia.com

Komentáře