Eset varuje před českým trojským koněm

Eset varuje uživatele počítačů před trojským koněm českého původu, označovaným jako MSIL/Lockscreen.J. Ten se snaží na svých obětech vydělat tím, že je jednoduchým trikem nutí zaslat SMS na placené číslo. Informujte zákazníky a prodejte jim bezpečnostní software.Eset varuje před novým virem, který pochází z české republiky.Cena této SMS, která momentálně funguje pouze v rámci České republiky, je 99 Kč. Eset vydal toto varování, neboť v poslední době zaznamenal více podobných hrozeb a podvodných aplikací, a důrazně nedoporučuje zasílání SMS zpráv na tato čísla.

Jde o tzv. ransomware – trojan vyděrač. Při typickém scénáři trojan zablokuje počítač se sdělením, podle nějž k tomu, abyste mohli pokračovat dále v práci, musíte zaslat SMS na určité číslo, čímž získáte přístupový kód. Delší historii mají podobné trojany, které zašifrují data a následně požadují zaslání poplatku za dekryptor,“ popsal hrozbu šéf virové laboratoře Eset Juraj Malcho.

Hrozba se dá odstranit například produkty z portfolia společnosti – Eset NOD32 Antivirus a Eset Smart Security. I když tento trojský kůň slibuje po zaslání sms na číslo 903 0999 výhru, jde o podvodnou soutěž – tzv. hoax. Trojan deaktivuje správce úloh a po vypršení patnáctiminutového limitu si vynutí restart počítače. „Po restartu není trojan aktivní, avšak správce úloh zůstane nepřístupný. Hlavní riziko tedy spočívá ve finančním poškození počítače v případě, že sms pošle,“ doplnil Juraj Malcho.

Analýzou posledního případu viroví analytici firmy zjistili, že autor už vydal minimálně další tři podobné aplikace. Eset už na problém upozornil poskytovatele služeb audiotextového čísla.

Prodejte ochranu pro smartphony

Malware zneužívající placené SMS čísla je problémem především v Rusku a na Ukrajině. Důvodem je nedbalý přístup a nezájem operátorů o problémy spojené se zneužíváním těchto čísel, informoval výrobce. „Tato technika je přitom velmi často využívána i v malware pro mobilní zařízení, protože tyto přístroje přímo podporují odeslání SMS zpráv,“ komentoval nové trendy Juraj Malcho. Pro uživatele smartphonů a kapesních počítačů pracujících na operačních systémech Windows Mobile a Symbian Eset vydal produkt s názvem Eset Mobile Security.

Pro více informací o výrobci a možnostech partnerské spolupráce zamiřte na webové stránky Eset software.

Zdroj: Eset softwareKomentáře