Eset: V říjnu se v ČR šířil vir přes Skype

V říjnu byl celosvětově nejrozšířenější celosvětovou hrozbou INF/Autorun, a to už šestý měsíc v řadě. Na území ČR byla v říjnu ve větší míře zaznamenána i hrozba Win32/Dorkbot.

Eset: V říjnu se v ČR šířil vir přes SkypeEset: V říjnu se v ČR šířil vir přes SkypeNa území České republiky byla v říjnu ve větší míře zaznamenána i hrozba Win32/Dorkbot, vir šířící se přes komunikační službu Skype. Funguje tak, že od lidí z vašeho seznamu kontaktů vám začnou chodit zprávy nabízející nový profilový obrázek ve znění “hej je to tvuj nový obrázek profilu?”.

Po kliknutí na odkaz se otevře okno pro stažení komprimovaného archivu obsahujícího spustitelný soubor s trojským koněm. Ten sbírá a odesílá všechna uložená hesla a různé typy souborů, které mají útočníkovi umožnit ovládnout váš počítač.

INF/Autorun tentokrát dosáhl podílu 5,30 %, v Evropě pak obsadil celkové druhé místo s 3,66 %. Pravidelné statistiky počítačových hrozeb Eset Live Grid využívající data o malware od uživatelů tohoto řešení z celého světa, zařadily na druhé místo ve světě hrozbu HTML/Iframe.B (4,41 %), která v Evropě vede s 3,75 %.

Škodlivý kód HTML/ScrInject.B se umístil v Evropě třetí s podílem 3,65 %, celosvětově pak na čtvrtém místě s mírou infekce 3,09 %.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající pro napadení počítače soubor autorun.inf, který obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k Windows.

HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu. HTML/Iframe.B označuje generické detekce škodlivých iframe tagů vložených do HTML stránek, které přesměrovávají prohlížeč na specifickou URL adresu obsahující škodlivý software.


 

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (říjen 2012)

Celosvětové hrozby v říjnu 2012


Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (říjen 2012)

Hrozby v Evropě v říjnu 2012

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © vege - Fotolia.com

Komentáře