Eset: Trojský kůň šířící se přes Facebook maže antiviry

V současnosti se na Facebook chatu šíří odkazy na stránky napodobující videoportál YouTube. Z falešného webu si uživatel může stáhnout nebezpečného trojského koně, který maže antivirus na jeho počítači. Upozorněte zákazníky na hrozbu.Eset: Trojský kůň šířící se přes Facebook maže antivirySpolečnost Eset zaznamenala zvýšený výskyt této hrozby i na počítačích českých uživatelů. Útočníci se podobně jako v minulosti na Facebook chatu vydávají za přátele. Daného uživatele nalákají na odkaz s vtipným videem.

Českého uživatele by měl varovat již fakt, že s ním jeho český kamarád zničehonic komunikuje anglicky,“ uvedl v tiskovém oznámení Róbert Lipovský, malwarový analytik společnosti Eset.

Ke zhlédnutí videa si uživatel nejprve musí stáhnout přehrávač Flash. Ve skutečnosti se jedná o zamaskovaného trojského koně, který po stažení smaže legitimní antivirus a místo něj na počítač nainstaluje falešný antivirový program. Ten vypadá podobně jako původní program a může tak uživatele zmást. Eset tuto hrozbu detekuje pod názvem Win32/Delf.QCZ.

Dle statistických dat Eset ThreatSense.Net se hrozba nejčastěji šíří na Ukrajině (39% podíl), Česko je ve výskytu této hrozby mezi ostatními zeměmi na šesté pozici. Podobně agresivně se trojský kůň šíří i na Slovensku, které je na páté příčce.

Pět tipů, jak se bránit hrozbám na sociálních sítích:

  • Nevyhnutelností je kvalitní antivirový software, který malware odhalí i odstraní.
  • Pokud vás český uživatel zničehonic oslovuje anglicky, pravděpodobně se jedná o hrozbu.
  • Neklikat na podezřelé adresy - varovat by měla například adresa složená pouze z čísel.
  • Dodržovat bezpečnostní zásady pro používání sociálních sítí (nastavení soukromí a schvalování pouze dobře známých osob).
  • Prověřovat aplikace, které v rámci sociálních sítí mají přístup k vašim údajům.

Zdroj: EsetKomentáře