Eset: SMS trojský kůň napadl i české uživatele

Trojský kůň SMS Boxer vyvinutý speciálně pro mobilní telefony s operačním systémem Android okrádal obyvatele České republiky a dalších 62 zemí. Uvádí to výzkum antivirové společnosti Eset.Eset: Esemeskový trojský kůň napadl i české uživateleMezi nejvíce postižené země trojským koněm SMS Boxer patří kromě Česka také Polsko, Německo, Rusko a Francie.

„Z Boxera se stal jeden z nejvýznamnějších SMS trojanů loňského roku a je zároveň prvním, který se snaží útočit v tak velkém počtu zemí," uvedl v oznámení Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti Eset. Analýzu trojského koně zveřejnil Eset nedlouho poté, co SMS zpráva oslavila své 20. výročí.

Podstatou tohoto škodlivého kódu je skryté přihlášení mobilního telefonu do zpoplatněných SMS služeb, které provedl infikovaný mobil. Za normálních okolností vidí majitel smartphonu všechny přijaté zprávy, i ty zpoplatněné. V tomto případě však SMS Boxer tyto zprávy zablokoval, uživatel tedy nevěděl, že jeho mobil přijímal zpoplatněné esemesky. O infekci se pak dozvěděl až z vysokého účtu za telefon.

SMS Boxer je schopen z mobilního telefonu získat informaci, ve které zemi se nachází a služby kterého operátora využívá. Na základě toho si z databáze vybere to správné telefonní číslo, na které se přihlásí a z nějž potom přijímá zpoplatněné zprávy.

Uživatelé se SMS Boxerem mohli nakazit například při instalaci falešných aplikací ze služby Google Play nebo po stažení těchto aplikací z různých stránek nebo úložišť. Lidé v domnění, že si do mobilu stahují nezpoplatněnou verzi neškodné aplikace (např. Sim City Deluxe Free, Need for Speed ​​Shift Free, Assassin Creed a doplňky pro Angry Birds), si nainstalovali i SMS Boxera.

Pro kontrolu přístroje na přítomnost škodlivého kódu můžete zákazníkům nabídnout zkušební verzi Eset Mobile Security nebo verzi pro firemní zákazníky Eset Endpoint Security pro Android.

Zdroj: EsetKomentáře