Eset: Evropskému malwaru v srpnu vládne HTML/ScrInject.B

Srpen je již čtvrtým měsícem v řadě, kdy ovládla celosvětové statistiky malware hrozba INF/Autorun s mírou infekce 4,62 %. Mezi TOP evropské hrozby, které vede HTML/ScrInject.B, se probojoval nováček. Jak škodí?

Eset: Evropskému malwaru v srpnu vládne HTML/ScrInject.BEset: Evropskému malwaru v srpnu vládne HTML/ScrInject.B Na druhé místo celosvětově a první v Evropě se zařadil škodlivý kód HTML/ScrInject.B s podílem 3,55 %, resp. 4,17 %. INF/Autorun obsadil první místo celosvětově a čtvrté místo v evropském seznamu malware s podílem 2,99 %. Win32/Conficker zůstal ve světě na třetí pozici s podílem 3,06 %.

Pravidelné statistiky počítačových hrozeb Eset Live Grid, které využívají data o malware od uživatelů řešení Eset z celého světa, zařadily na třetí místo v Evropě nováčka v žebříčku deseti nejčastějších hrozeb – hrozbu Win32/Qhost s mírou infekce 3,23 %. Ta zároveň dosáhla ve světě na osmou pozici s podílem 1,45 %.

Win32/Qhost se sám před načtením systému zkopíruje do složky Windows %system32%. Poté komunikuje přes DNS se svým řídícím a kontrolním serverem. Šíří se přes e-mail a jakmile infiltruje systém, umožňuje ho útočníkovi na dálku ovládat.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf, který obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média k počítači s Windows.

HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný skript nebo iframe tag podobně jako HTML/Iframe.B, který uživatele automaticky přesměruje ke stahování škodlivého kódu. Win32/Conficker je síťový červ, který se šíří využitím zranitelnosti operačního systému Windows.


Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (srpen 2012)

 

  Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (srpen 2012)

Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (srpen 2012)

Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (srpen 2012)

Zdroj: Eset software
Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com

Komentáře