Eset: aktuální bezpečnostní hrozby (říjen)

Eset každý měsíc vydává přehled nejrozšířenějších počítačových hrozeb, které analyzuje systém Eset ThreatSense.Net. Informujte zákazníky o aktuálních hrozbách a prodejte jim bezpečnostní software.Eset: aktuální bezpečnostní hrozby (říjen)

V České republice se nově mezi nejčastější virové hrozby dostal malware HTML/Fraud, který se šíří hlavně přes pornostránky nebo spam zprávy s multimediálními přílohami. Největšími globálními hrozbami zůstávají i nadále INF/Autorun a Win32/Conficker.

Nejčastěji odhalovanou hrozbou na počítačích uživatelů produktů Eset se v říjnu stal opět INF/Autorun s podílem 6,22 %. Vyplývá to ze statistik systému Eset ThreatSense.Net. Druhou nejčastější hrozbou byly různé poddruhy červa Win32/Conficker (4,32 %). V první trojici počítačových infiltrací zůstává směs trojských koní navržená k vykrádání citlivých dat z online her, jež se distribuuje pod názvem Win32/PSW.OnLineGames (2,62 %).

Do první pětky v oblasti malwaru se poprvé propracoval polymorfní souborový infektor Win32/Sality s globálním podílem 1,90 %. Novinkou mezi nejrozšířenějšími infiltracemi je červ, který Eset označuje jako Win32/Bfient.K. Červ obsahuje backdoor, šíří se vyměnitelnými médii a je ovladatelný na dálku. Navíc je schopný spustit se vždy, když je infikované médium (USB flash disk, CD apod.) vloženo do počítače. Jeho podíl na globálních hrozbách v říjnu dosáhl 1,08 %.

Situace v ČR

V Česku se na první místo v žebříčku infiltrací propracoval malware s názvem Win32/Yimfoca.AA (3,82 %). Je to červ s možností ovládání na dálku, šířící se přes tzv. instant messaging služby a sociální sítě.  Do první desítky se v ČR nově dostal také HTML/Fraud. Jedná se o rodinu trojanů, která se ukrývá v napadených HTML stránkách a infikuje počítače díky zranitelnosti webových prohlížečů Internet Explorer a Firefox.


 

ESET ThreatSense.Net – svět (říjen 2010, TOP 5)

Infiltrace

Podíl ze všech detekovaných infiltrací

INF/Autorun

6,22 %

Win32/Conficker

4,32 %

Win32/PSW.OnLineGames

2,62 %

Win32/Sality

1,90 %

INF/Conficker

1,54 %

 


ESET ThreatSense.Net – ČR (říjen 2010, TOP 5)

 

Infiltrace

Podíl ze všech detekovaných infiltrací

Win32/Yimfoca.AA

3,82 %

Win32/Oficla

2,09 %

INF/Autorun

1,97 %

Win32/Statik

1,90 %

Win32/Conficker

1,86

 


Zdroj: Eset SoftwareKomentáře