Eset: aktuální bezpečnostní hrozby (leden 2012)

Eset, dodavatel bezpečnostní ochrany před kybernetickými hrozbami, zaznamenal v posledních dvou měsících výraznou změnu ve svých statistikách Eset Live Grid.Eset: aktuální bezpečnostní hrozby v lednu 2012Stejně jako v prosinci minulého roku, i v prvním měsíci letošního roku se stal nejrozšířenější celosvětovou hrozbou HTML/ScrInject.B.Gen s podílem 4,98 %. Následovaly hrozby INF/Autorun (4,41 %) a HTML/Iframe.B (2,74 %).

HTML/ScrInject je detekce HTML stránky, která obsahuje poškozený skript nebo iframe, který automaticky stahuje škodlivý kód. Peter Stančík, bezpečnostní odborník Esetu, připisuje prosincový a lednový nárůst této hrozby specifickému chování uživatelů na internetu v době Vánoc.

„V tomto období se více se nakupuje a uživatelé si tolik nedávají pozor, na co klikají. Na základě zkušeností z předchozích let je evidentní, že existuje souvislost mezi nárůstem určitých druhů hrozeb a vánočním shonem, který začíná již koncem listopadu,” vysvětluje v tiskovém oznámení Stančík.

Navíc má podle něj tato hrozba pravděpodobně také spojitost se zvýšenou distribucí nebezpečného softwaru prostřednictvím webových stránek s obsahem pro dospělé.

PC hrozby v Evropě

Evropské lednové statistiky kopírovaly celosvětový trend a první tři místa žebříčku obsadily stejné hrozby jako ve světě. V Evropě tedy kraloval s podílem 6,53 % HTML/ScrInject.B.Gen. Dvojkou se stal INF/Autorun s podílem 3,51 %. INF/Autorun zastupuje několik škodlivých kódů využívajících soubor autorun.inf. Ten obsahuje informace o programech, které se spouští automaticky po vložení výměnného média (typicky USB disků) do PC s operačním systémem Windows.

Třetí pozici v Evropě obsadil HTML/Iframe.B (podíl 2,53 %), což je detekce iframe s podvrženým obsahem vloženého do kódu HTML stánky, který přesměruje prohlížeč na jinou URL lokaci obsahující další škodlivý kód.

Eset každý měsíc sestavuje statistiky založené na funkci Eset Live Grid – technologii pro vyhodnocování počítačových hrozeb, která využívá relevantní data o malware od uživatelů svých řešení z celého světa.


 

Graf: Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (leden 2012)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (leden 2012)
Zdroj: Eset

Graf: Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (leden 2012)

Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (leden 2012)
Zdroj: EsetKomentáře