Eset: aktuální bezpečnostní hrozby (květen 2012)

Bezpečnostní expert Eset Stephen Cobb tvrdí, že s hrozbou Flamer se v blízké době pravděpodobně nesetkáte. Co však skutečně hrozí?Eset: aktuální bezpečnostní hrozby (květen 2012)Během května přepustil HTML/ScrInject.B trůn na vrcholu žebříčku celosvětových a evropských škodlivých kódů hrozbě INF/Autorun, která tak zaznamenává velký návrat s podílem 6,36 % na celém světě a 4,99 % v Evropě. Statistiky malwaru společnosti Eset jsou založeny na Live Grid – technologii na bázi cloudu pro vyhodnocování počítačových hrozeb, která využívá data o malwaru od uživatelů řešení Eset z celého světa.

Na druhém místě setrvává HTML/Iframe.B s podílem 4,84 % ve světě a 4,81 % v Evropě. Hrozba HTML/ScrInject.B se propadla na třetí pozici, v květnu zaznamenala celosvětový podíl 4,09 %, v Evropě pak 4,35 %.

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.

HTML/Iframe.B označuje generické detekce škodlivých iframe tagů vložených do HTML stránek, které přesměrovávají prohlížeč na specifickou URL adresu obsahující škodlivý software. HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu.

Co bude s Flamerem?

Hrozba Flame/Flamer nebo Win32/Flamer.A, jak ji označuje Eset, je podle výrobce anti-malwaru velmi komplexní a zajímavá forma škodlivého kódu. „Jedinou dobrou zprávou je, že Flamer, nejnovější státem podporovaný digitální terorismus v podobě malware, v dohledné době pravděpodobně váš počítač nezasáhne. Pokud tedy nejste vládní úředník v jedné ze zemí  Blízkého východu nebo nepracujete pro některou z těchto vlád na vývoji zbraní,“ uvedl v tiskovém oznámení bezpečností expert společnosti Eset Stephen Copp.

Flamer se nepohybuje v prostředí internetu a nešíří se napříč státy. Běžní uživatelé tedy pravděpodobně nenarazí na Flamer například v podobě přílohy e-mailu ve své poštovní schránce. Nositelem infekce jsou pravděpodobně spíše USB flash-disky. Kvalitní antivirový program podle Esetu uživatele před Flamerem ochrání. Všechny významné bezpečnostní programy byly rychle aktualizovány a jsou nyní schopny Flamer detekovat, dodává výrobce.


 

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (květen 2012)

Celosvětové hrozby podle statistik Eset Live Grid (květen 2012)

Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (květen 2012)

Hrozby v Evropě podle statistik Eset Live Grid (květen 2012)

Zdroj: Eset softwareKomentáře