Distribuci Mandriva Linux hrozí rychlý zánik

Pouze pár měsíců po představení verze Mandriva Linux 2011 to vypadá, že vývojářská firma rychle zkrachuje. Jaká je situace?

Distribuci Mandriva Linux hrozí rychlý zánikMandriva S.A., která se stará o vývoj distribuce Mandriva, již nějakou dobu trpí finančními problémy a brzy možná vyhlásí svůj bankrot.Mandriva S.A., která se stará o vývoj distribuce Mandriva, již nějakou dobu trpí finančními problémy a brzy možná vyhlásí svůj bankrot. Firma oznámila, že snaha o navýšení kapitálu byla odmítnuta klíčovým akcionářem.

Viníkem této situace je zřejmě firma LinLux SARL, která drží 42 % akcií a opakovaně zamítla zlepšit financování Mandrivy.

Další z akcionářů Townarea Trading & Investments přitom navrhoval navýšení kapitálu o 4 miliony euro z vlastních zdrojů.

„Bez trvalého řešení financování firmy vyhlásím 16. 1. v poledne bankrot,“ tvrdí CEO Mandrivy Dominic Loucougain v dopise, který 23. 12. 2011 zaslal akcionářům. Dopis byl veřejně publikován 6. ledna na Mandriva foru.

Hrozba bankrotu podruhé

Linuxová distribuce Mandriva přišla na svět v roce 1998 ještě pod názvem Mandrake. Původní výrobce MandrakeSoft se nakonec setkal také s finančními problémy. V roce 2010 byla Mandriva nedaleko krachu, ale včas ji zachránila skupina nových akcionářů.

Dlouhodobě špatná finanční situace Mandrivy vedla k vytvoření nové samostatné distribuce nazvané Mageia. Ta je založená na Mandriva Linuxu a je podporována neziskovou organizací.

Mandriva byla jedním z klíčových hráčů v Linuxovém světě a distribuce se podle DistroWatch.com dlouho nacházela  mezi desítkou nejlepších. Nyní je na 12. místě, nicméně odvozené Mageii patří 10. místo.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Yuriy Panyukov - Fotolia.com

Komentáře