CERC: Uživatelé Macu a PC jsou ohroženi stejně

Společnost Competitive Edge Research & Communications provedla pro Eset studii o postojích, představách a zkušenostech amerických uživatelů týkajících se kyberkriminality. Možná překvapivé výsledky přinášejí nové prodejní argumenty.Velké množství škod spojovaných s kyberzločinem je způsobeno phishingovými útoky, ty jsou stejně efektivní, bez ohledu na používaný operační systémVětšina respondentů si není vědoma provázanosti kyberkriminality s organizovaným zločinem. Zdaleka ne tak překvapivá je skutečnost, že většina uživatelů PC i Mac stále věří ve vyšší bezpečnost platformy Mac, i když statistiky ukazují, že uživatelé počítačů Macintosh jsou oběťmi kyberzločinců stejně často jako uživatelé PC.

57 % uživatelů používající počítače Mac stále cítí, že je bezpečné používat počítač bez antivirového softwaru, zatímco jen 27 % uživatelů PC si myslí totéž. Co je to phishing netuší více jak 50 % respondetů.

Velké množství škod spojovaných s kyberzločinem je způsobeno phishingovými útoky. Ty jsou stejně efektivní, ať už váš zákazník používá Mac, PC, Linux, Windows, Solaris či jakýkoliv jiný operační systém. Phishing totiž spoléhá na oklamání uživatele a nikoliv na malware či jiné zranitelnosti používaného softwaru. Mac neposkytuje žádnou speciální imunitu vůči phishingovým útokům, a proto existuje přibližně stejné procento obětí v celém spektru uživatelů.

Studie pomohla také najít skupinu uživatelů s výrazně nižší pravděpodobností, že se stanou obětí kyberzločinu. Jedná se o lidi, kteří používají jak Mac, tak i PC. Pomáhá jim nejspíš všeobecně vyšší úroveň počítačových a internetových znalostí.

Jak to vidí Eset?

Nejpravděpodobnější vysvětlení fenoménu vyšší bezpečnosti Mac vidí Randy Abrams, ředitel technického vzdělávání Eset, v záměně šířených škodlivých kódů s kyberzločiny jako je phishing. Výrobce proto radí, upozorněte své zákazníky, především ty kupující Mac, ať nepodceňují zabezpečení počítače.

Zdroj: Competitive Edge Research & Communications (listopad, 2009)Komentáře