BSA: Pirátství se přesouvá z firem do domácností

Protipirátská organizace BSA hlásí další pokles podílu nelegálního softwaru v České republice. V příštím roce však odhalení piráti zaplatí v průměru vyšší pokutu. Využijte neúčinné výmluvy odhalených jako prodejní argument.© Sean Gladwell - Fotolia.comOrganizace BSA hlásí další pokles softwarového pirátství ve firmách, kde podíl pirátského softwaru klesl o 3 %. Poslední analýza ukazuje, že 37 % softwaru v České republice bylo pořízeno nelegálně. Softwarové pirátství však stabilně roste v domácnostech, a to o 2-3 % ročně.

Za poklesem pirátství stojí zejména obavy vlastníků a manažerů firem z možných rizik a následná prevence,uvedl v tiskovém oznámení Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

V případě odhalení nelegálního softwaru firmám hrozí pokuta až ve stovkách tisíc. Průměrná výše kompenzace by měla oproti předchozím rokům vzrůst o 4 % a dosáhnout tak 260 tisíc korun. Zákon opravňuje poškozené výrobce žádat zaplacení pokuty ve  výši až dvojnásobku hodnoty nelegálního softwaru a rovněž zakoupení tohoto softwaru. Čeští výrobci softwaru podle BSA ročně přicházejí vlivem pirátství o tržby ve výši 3,6 miliardy korun.

Svalit vinu na zaměstnance nepomůže

Manažeři či majitelé se snaží při odhalení pirátství vymluvit na své zaměstnance, odpovědnosti se však nezbaví. „Ze zákona zodpovídají za chod společnosti, a tedy i za možné užívání nelegálního softwaru. Odpovědnosti se nelze vyhnout ani za předpokladu, že manažer instalace nelegálních kopií nenařídil ani se instalace nezúčastnil,“ uvádí v prohlášení Jan Hlaváč.

Oběti internetových podvodníků

Se snahou ušetřit při nákupu softwaru uživatelé hledají nabídky aplikací, licencí a legalizačních sad na internetu. Prodejům z druhé ruky se daří hlavně na aukčních portálech, kde však počet podvodů roste podle BSA ročně až o 40 %.

Kromě falešných nabídek jsou mnohé podezřele levné aplikace také nakaženy viry a malwarem obecně. Útočníkům tak mohou zprostředkovat krádež osobních dat, přístupu k elektronickému bankovnictví apod.

Výmluvy jako argument pro resellery

BSA zveřejnila žebříček nejčastějších výmluv odhalených vlastníků nelegálního software. Některými se můžete inspirovat při nabídce softwaru či vašeho řešení zákazníkům.

Tab.: Nejčastější výmluvy odhalených uživatelů

1.    Za software nezodpovídám.

Za legálnost softwaru zodpovídá někdo jiný, zejména správce sítě.

2.    O užívání nelegálního softwaru jsem vůbec nevěděl.

Často zaznívá ve snaze zbavit se odpovědnosti.

3.    Na hlídání softwaru nemám čas.

Máme jiné priority související přímo s podnikáním a licence neřeším.

4.    Licence jsme zrovna chtěli nakoupit.

Protože naše firma roste příliš rychle či došlo k fúzi nebo akvizici a zatím jsme se k narovnání licencí nedostali.

5.    Licence jsou příliš drahé, chtěl jsem si je dokoupit, až se firma rozjede.

Nejčastěji zazní u specializovaných firem (architekti, projektanti, grafici či konstruktéři), které používají nákladný specializovaný software.

6.    Software jsme pouze testovali a pak jej zapomněli odinstalovat.

Obvykle doprovázeno argumentem, že přece není možné mít software stoprocentně pod kontrolou.

7.    Jde o záložní kopie.

Častý argument pirátů distribuujících nelegální software, pokud se u nich najdou instalační soubory.

8.    To mi nainstaloval kamarád, já tomu vůbec nerozumím.

Argument domácích uživatelů nelegálního softwaru.

Zdroj: BSA, 2010
Foto:
© Sean Gladwell - Fotolia.comKomentáře