Avira po upgradu „umrtvila“ PC s Windows

Service pack antivirového programu Avira znemožnuje počítačům z bootování a zakazuje spuštění programů pod Windows. Varujte své klienty, ať neudělají ze svého PC cihlu.

Avira po upgradu „umrtvila“ PC s WindowsAvira po upgradu „umrtví“ PC s WindowsNěmecký výrobce bezpečnostního softwaru Avira vydal tento týden servisní balíček, který zcela umrtvil zatím neznámý počet počítačů s Windows. Dne 16. 5. Avira software updatovala, aby se možnému problému vyhnula dále vyhnula.

Avira je podle statistik druhým největším výrobcem antivirů na světě (za Avastem a před AVG a Microsoftem). V České republice a na Slovensku však nemá díky lokální konkurenci tak silné postavení. I přesto doporučujeme, abyste své zákazníky případně před upgradem varovali.

Service pack zahrnuje update behaviorálního monitoringu ProActiv, který sleduje podezřelé události, jež mohou naznačovat útok malwaru nebo poukazovat na nakažení. Aktualizovaný ProActiv však blokoval téměř všechny legitimní spustitelné soubory pod Windows, což vedlo k znemožnění spuštění většiny programů. Navíc ProActive zcela zabránil běh kritických souborů Windows, což v řadě případů vedlo k „umrtvení“ počítačů nebo neúplnému nabootování.

Neúmyslné blokování se týká placeného softwaru Avira Professional Security, Avira Internet Security 2012 a Avira Antivirus Premium 2012. Bezplatná verze, která ProActiv neobsahuje tak nebyla zasažena.

Update, který Avira vypustila, má jednoduše vypnout funkci ProActiv. Společnosti údajně hledá příčiny problému a funkci nespustí, dokud je neobjeví.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © lichtmeister - Fotolia.com

Komentáře