Apax Partners kupují Epicor a Activant

Soukromá investiční společnost Apax Partners oznámila akvizici výrobců ERP řešení, společností Epicor a Activant. Jaké jsou podrobnosti nákupu, který vytvoří jednoho z největších dodavatelů ERP?Apax Partners kupují Epicor a ActivantApax Partners zaplatí 976 milionů dolarů za společnost Epicor. Podmínky nabídky pro společnost Activant nebyly zveřejněny, Apax však uvedl, že kompletní nákup jej vyjde přibližně na 2 miliardy dolarů. Dohoda by měla být uzavřena v tomto čtvrtletí.

Připravovaná fúze je „pro zákazníky, zaměstnance a akcionáře společnosti Epicor velmi pozitivní,“ uvedl v tiskovém prohlášení George Klaus, výkonný ředitel společnosti Epicor. Akcionáři vlastnící 32 % akcií Epicoru podle prohlášení projevili souhlas s provedením fúze.

Epicor je známý svým zaměřením na ERP software pro výrobce, Activant se zase specializuje na produkty pro prodejce a distributory.

Jedná se o další akviziční oznámení v posledním měsíci. Infor zveřejnil nabídku 1,8 miliardy dolarů za Lawson Software, ta zatím nebyla oficiálně přijata. Stejně tak Epicor má do 4. 5. čas na rozmyšlenou, jestli na nabídku Apaxu skutečně přistoupí.

Pohled analytika a rada partnerům a klientům

Activant má velký podíl na distribučním trhu,“ uvedl analytik Ray Wang, výkonný ředitel společnosti Constellation Research. „Fúze by mohla vytvořit one-stop shop pro klienty od výrobců přes distributory až po dodavatele služeb,“ dodal.

Obě společnosti mají podle Raye Wanga výhodu také v zaměření na mikro-vertikální trhy. Epicor navíc modernizoval své technologie, v tomto je Activant poměrně pozadu.

Zákazníci obou společností by se měli podle analytiků snažit rychle poptat případná rozšíření a vylepšení produktů a zajistit si tak podmínky ve smlouvě na další údržbu. Investiční společnosti se totiž často snaží snížit náklady akvírovaných firem, aby je následně prodaly s vyšším ziskem.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře