Výsledky a produktové inovace Citrixu ve třetím čtvrtletí

Společnost Citrix Systems ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2009 dosáhla výnosu ve výši 401 milionu dolarů, ve srovnání s výnosem 399 miliony dolarů dosaženým ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2008. Na čem softwarový výrobce vydělal a jaké produktové novinky v oblasti virtualizace vypustil?Citrix zavedl certifikaci pro ověřená partnerská řešení.Čistý zisk za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2009 činí 53 milionů dolarů, tj. 0,29 dolaru zředěného zisku na akcii, v porovnání s čistým ziskem 49 milionů dolarů, tj. 0,26 dolaru zředěného zisku na akcii, za třetí čtvrtletí roku 2008.

Podle výsledků mimo metodiku GAAP činil čistý zisk za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2009 a 2008 80 milionů dolarů, tj. 0,43 dolaru zředěného zisku na akcii. Čistý zisk za obě sledovaná období, který není vypočten podle metodiky GAAP, nezahrnuje vlivy odpisů nehmotných aktiv spojených primárně s podnikovými kombinacemi, výdaje na odměny související s akciemi a daňové dopady, které s těmito položkami souvisí. Tento čistý zisk za třetí čtvrtletí roku 2009 dále nezahrnuje výdaje vzniklé v souvislosti s restrukturalizačním programem, který společnost realizovala v lednu 2009, a s tím související daňové dopady.

Mark Templeton, prezident a výkonný ředitel společnosti Citrix, k tomu uvedl: „Solidní výsledky za třetí čtvrtletí mě potěšily. Naši obchodní, výrobní a provozní pracovníci podávali i v této obtížné ekonomické situaci velmi dobré výkony, které se vedle dobrých hospodářských výsledků zasloužily o posílení vůdčí pozice společnosti Citrix v oblasti webové spolupráce, virtualizace desktopů a transformace datových center.“

Fakta o Citrixu ve třetím čtvrtletí

Ve třetím čtvrtletí došlo v Citrixu ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku k poklesu obratu v prodeji licencí o 18 %, obrat z updatu licencí naopak stoupl o 7 % a obrat z online služeb dokonce o 21 %. Dařilo se také v oblasti konzultačních, vzdělávacích a technických služeb, kde došlo k růstu o 21 %.

Z hlediska regionů klesal obrat v oblasti EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) o 15 % a v Pacifiku o 5 %. Růst zažil Citrix v Americe, a to o 5 %.

Během třetího čtvrtletí výrobce oznámil také řadu novinek v produktové oblasti. Patřilo mezi ně vylepšení řešení Citrix XenApp 5 díky němuž je možné poskytovat na vyžádání aplikace z virtuálních strojů (VM), na kterých běží desktopové operační systémy, například Windows 7, Vista a Windows XP. Nový model založený na VM doplnil dosavadní metody poskytování obsažené v XenApp, zahrnující schopnost hostovat sdílené aplikace centrálně přes Windows Terminal Services nebo je streamovat do PC nebo notebooku a provozovat lokálně.

Další oznámenou novinkou bylo zavedení technologie HDX 3D, která umožňuje s použitím Citrix XenDesktopu (i Citrix XenApp 5) poskytovat profesionální grafiku v reálném čase a prostřednictvím libovolné sítě.

Ve třetím čtvrtletí se stalo dostupné také virtuální zařízení Citrix NetScaler VPX, které umožňuje poskytování aplikací a vyrovnávání zátěže. Pro podporu produktu zároveň výrobce nabídl program „Citrix Ready“, který má nezávislým dodavatelům softwaru (ISVs), firemním zákazníkům a poskytovatelům cloudové infrastruktury pomoci zavádět do virtuálních síťových řešení „certifikovaná“ partnerská řešení odzkoušená s NetScaler VPX.

Klíčovou událostí bylo samozřejmě uvedení Citrix XenDesktop 4 dokáže podporovat každý významnější model virtualizace desktopů pomocí jediného uceleného řešení. Citrix XenDesktop 4 obsahuje všechny funkce XenApp a oproti předchozí verzi nabízí přes 70 nových funkcí.  Výrobce si od novinky slibuje především rozšíření řešení mezi širší okruh zákazníků. Nabídku podpořil také programem „Trade-up to XenDesktop 4“, který umožňuje zákazníkům s XenApp vyměnit jejich dosavadní licence na souběžné používání XenApp více uživateli za dvojnásobný počet uživatelských licencí na XenDesktop 4 – a ušetřit tím až 80 procent oficiální ceny.

Za zmínku stojí i projekt „Open Door“, který nabízí správu virtualizace spolu s bezplatnou podporou, školením a konverzními nástroji pro zákazníky nahrazující VMware ESX nebo vSphere na svých serverech řešením Citrix XenServe nebo Microsoft Windows Server 2008 Hyper-V.

Výhled na další čtvrtletí ohlásil Citrix pozitivní a očekává tedy růst ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Autorizovanými distributorem výrobce je v České republice Soft-Tronik (pro náhled profilu ve vyhledávači distributorů se nejprve přihlaste). Více informací o produktových novinkách získáte na webu společnosti Citrix.Komentáře