Symantec: IT oddělení jsou vnímána jako odpůrci mobilních inovací

Podle studie, kterou sponzoroval Symantec, v řadě firem v regionu EMEA vznikají rozkoly mezi IT oddělením a zbytkem firmy při hledání inovativních využití mobilních technologií. Co to pro firmy znamená?

Symantec: IT oddělení jsou vnímána jako odpůrci mobilních inovacíPracovníci v IT oddělení nejsou podle svých kolegů příliš nakloněni nápadům na inovace za využití mobilních technologií, s nimiž přišli pracovníci jiných firem. 

Myslí si to více než polovina respondentů, kteří by osloveni při provádění studie Fonts of Innovation – Mobile Development in the Business realizované Economist Intelligence Unit a sponzorované společnosti Symantec.

Jako vysoce inovativní v kontextu mobilních technologií své IT oddělení vnímá jen 10 % respondentů pracujících mimo tato oddělení.  

Vznikající rozkoly uvnitř firmy ohledně nových možností využití mobilních technologií a zařízení vnímá téměř polovina (46 %) oslovených pracovníků IT oddělení.

Zdravá konkurence by neměla přerůst v kontraproduktivní rivalitu

Konkurence často pomáhá podpořit lepší inovace, ale mohla by být kontraproduktivní, pokud jsou IT a byznys uzavřeny vzájemným nápadům pro mobilní vývoj," uvedl ve zprávě pro média Denis McCauley z Economist Intelligence Unit, podle nějž je pravděpodobně na straně IT oddělení a pracovníků, aby udělali první krok.

Otevřenost ke spolupráci je bezesporu důležitá, protože různá oddělení přinášejí různé nápady, jak mobilních technologií a zařízení v praxi využít ve prospěch firmy, což je logické.

Podle odpovědí respondentů pracovníci IT oddělení nejčastěji hledají způsob, jak zlepšit mobilní práci zaměstnanců v rámci firmy. Pokud se jedná o využití mobilních technologií ke zlepšení součinnosti a komunikace se zákazníky, tak jsou hlavním zdrojem nápadů pracovníci z oddělení marketingu anebo obchodu.

IT - samostatný ostrov uprostřed firmy

Symantec zastává názor, že je třeba prolomit izolaci IT oddělení od zbytku firmy, která se kvůli řadě faktorů po roky přímo i nepřímo budovala. Podle respondentů již k prolomení izolace IT oddělení a jeho pracovníků dochází.

Přibližně jedna třetina respondentů totiž nyní tvrdí, že IT pracovníci „extrémně spolupracují“ při vývoji mobilních služeb s dalšími odděleními firmy a jejich pracovníky, přičemž pouze 13 % z nich si myslí, že tato situace byla  také před dvěma lety.

Studie zohledňuje odpovědi od 280 oslovených vedoucích pracovníků vybraných firem napříč obory podnikání, kteří reprezentují IT pozice i výkonný management. Studie se zaměřila na region EMEA, kam spadá i Česká republika a Slovensko. 

Zdroj: Symantec
Úvodní foto: © Aaron Amat - Fotolia.com

Komentáře