Rychlý růst mobilních připojení ohrožuje firemní sítě

Počet mobilních připojení k internetu by měl podle společnosti Ericsson překonat letos miliardu. Průzkum společnosti Check Point upozorňuje, že s nárůstem použití mobilních zařízení bojují firmy při ochraně dat a sítí. Jak se firmy hodlají chránit?Rychlý růst mobilních připojení ohrožuje firemní sítěV roce 2010 překročil počet mobilních připojení k internetu půl miliardy, letos by se měl podle společnosti Ericsson zdvojnásobit. Z miliardy připojení by přibližně 400 milionů mělo pocházet z asijsko-pacifické oblasti, následované Severní Amerikou a Západní Evropou (v každé oblasti více než 200 milionů připojení).

Rozšiřování vysokorychlostního připojení k internetu posiluje růst počtu chytrých telefonů, notebooků a tabletů s přístupem k internetu, podpořený zaváděním mobilních sítí.

Společnost Ericsson je přesvědčena, že do roku 2015 dosáhne počet mobilních vysokorychlostních připojení počtu 3,8 miliardy. V 95 % případů se bude jednat o sítě využívající technologie HSPA, CDMA a LTE.

Graf: Počet mobilních připojení k internetu (odhad od roku 2011)Počet mobilních připojení k internetu podle společnosti Ericsson

Mobilní zařízení jsou hrozba pro firemní sítě

Společnost Check Point Software Technologies zveřejnila výsledky celosvětového průzkumu, podle kterého IT administrátoři očekávají až 54% nárůst počtu uživatelů vzdáleně připojených k síti. Průzkumu se zúčastnilo přes 220 bezpečnostních IT administrátorů z různých organizací po celém světě.

Ačkoliv se počet mobilních pracovníků zvyšuje, až 70 % dotázaných připouští, že nepoužívá šifrování dat na firemních noteboocích a 87 % organizací nešifruje USB disky a přenosná média. Většina podniků tedy zůstává potenciálně zranitelných vůči neoprávněnému přístupu do sítě ze ztracených nebo odcizených zařízení.

V souvislosti s očekávaným nárůstem počtu mobilních pracovníků 52 % organizací uvedlo, že na přenosných počítačích mají VPN klienty a že v roce 2011 hodlají nasadit šifrování disků (23 %), šifrování USB disků (20 %) a Data Loss Prevention řešení (Prevence ztráty dat) (17 %).

Příliš mnoho dodavatelů zabezpečení

Výzkum společnosti Check Point také odhalil, že organizace využívají v průměru 9 různých dodavatelů k zabezpečení jejich organizační infrastruktury počínaje sítí a konče koncovými body, což jim komplikuje správu bezpečnosti. Týká se to zejména podniků s 500 a více zaměstnanci.

Více než polovina dotazovaných firem navíc v příštích dvou letech plánuje přechod na Microsoft Windows 7. Firmy tedy usilují o sjednocení zabezpečení koncových bodů a zajišťují, aby systémy byly aktualizovány pomocí nových ochran.

Zdroj: Ericsson, Check Point Security Software TechnologiesKomentáře