Reportáž ze Soft-Tronik Fora 2009

Soft-Tronik, distributor s přidanou hodnotou, uspořádal minulý týden v pražském hotelu Hilton konferenci zaměřenou na efektivitu datových center, bezpečnost, networking, virtualizaci a další aktuální témata ze světa podnikového IT. Akci moderoval Petr Koubský. Co si z konference mohli odnést reselleři a dodavatelé služeb?Boris Nevrlý, Managing Director společnosti Soft-Tronik, přivítal návštevníky letošního Fora a předal moderování Petru KoubskémuVyslechnout si přednášky významných výrobců, seznámit se s jejich řešeními a vyměnit si navzájem své zkušenosti. To byly hlavní cíle akce Soft-Tronik Forum 2009, kterou navštívilo více než 300 účastníků. Zatímco první dva úkoly splnili zástupci výrobců ve svých přednáškách a v instalovaném democentru, výměna zkušeností proběhla na výstavkách producentů a především díky jedinečnému konceptu, kdy byli partneři i koncoví zákazníci sezváni na společnou konferenci.

Moderování akce se ujal Petr Koubský, IT analytik a „muž v domácnosti", který konferenci uvedl přednáškou na téma „IT dnes a zítra: neudržitelný stav a nové Letošní Soft-Tronik Forum přilákalo do pražského Hiltonu více než 300 návštěvníků příležitosti". Podle Petra Koubského čeká IT několik výrazných trendů. Půjde o masivní rozšíření GPS technologie, nebo rozvoj připojení (zejména wi-fi) a RFID čipů. Mezi dalšími směry vývoje uvedl vznik nových koncových zařízení (hlavně těch mobilních), rostoucí kapacitu disků a virtualizaci, která by měla určovat podobu IT v dalších letech.

Současné ekonomické problémy podle Petra Koubského nahrávají poskytování „čehokoliv" jako služby. Ve firmách tak poroste význam termínů jako cloud computing, enterprise 2.0 a mobilních technologií. Slova z úvodní přednášky potvrdil i dopolední program, který si vzali na starosti zástupci hlavních partnerů konference.

Řekněte jim, za co platí

Ondřej Marek, regionální marketingový manažer pro střední a východní Evropu ve společnosti Citrix Systems, ve své přednášce zdůraznil snahu výrobce změnit datová centra na centra poskytování služeb. Letošní rok je podle něho rokem ROI (Return On Investment) a partneři by se proto měli u zákazníků zaměřit na vyčíslení návratu jejich investic.

Z nabídky Citrixu vyzdvihl Ondřej Marek zejména její komplexnost, protože zahrnuje produkty pro virtualizaci všech bodů v síti (desktopů, aplikací i serverů).

Po každé z přednášek následoval prostor pro jeden dotaz a hned první se zaměřil na problém resellerů s přidanou hodnotou. Má smysl vysvětlovat zákazníkům, jaká práce stojí za tím, co vidí na obrazovce? Podle Ondřeje Marka není důležité, aby to zákazník věděl. Co ovšem vědět musí, je, že vaše služby nejsou zadarmo. Radí proto například zasílat měsíční účty s podrobným výpisem dodávaných služeb a jejich cenou.

Úspory v datových centrech klíčem úspěchu

Další přednášející, Jaroslav Malina, manažer partnerského prodeje ve společnosti Sun Microsystems Czech, komentoval plánované spojení Sunu a Oracle (v současnosti se čeká na schválení regulačními úřady) a zaměřil svůj výklad na problematiku datových center.Panelisté zleva Jaroslav Malina, Pavel Korcán, Martin Pavlica, Ondřej Marek, Jaroslav Cihelka a moderátor konference Petr Koubský

Podle Jaroslava Maliny je pro podnikové CIO zásadní snížení nákladů na provoz těchto center. V této souvislosti vyzdvihl řešení Sun Modular Data Center, které vykazuje až o 40 % nižší náklady na chlazení a úsporu ¼ prostoru.

Významnou informací je také uzavření OEM spolupráce Sunu s HP, na jejímž základě jsou servery této značky dostupné také s operačním systémem Solaris.  Jako partner Sunu můžete zákazníky oslovit Try&Buy programem výrobce, který umožňuje testování produktů v prostředí zákazníka na 60 dní zdarma.

Ingrid Zábranská, marketingová manažerka společnosti Soft-Tronik, předává konzoli Wii šťastnému výherciZahýbou trhem?

Jaroslav Cihelka ze společnosti Juniper Networks se zaměřil zejména na představení samotného výrobce a jeho aktuálního produktového portfolia. Značka Juniper vznikla v roce 1996, kdy se skupina zaměstnanců Cisca rozhodla vydat vlastní cestou a začala vyvíjet produkty pro routing a switching. V současné době nabízí výrobce kompletní portfolio pro oblast networkingu a staví se do pozice největšího konkurenta právě společnosti Cisco.

Pavel Korcán ze společnosti NettApp zase před partnery vyjádřil touhu zahýbat trhem se storage systémy. Správný storage pool nesmí podle Pavla Korcána rozhodit porucha, musí umět rychle zálohovat a být levný. Tyto rysy může podle něho zajistit právě nasazení produktů NettApp, což demonstroval na několika příkladech.

Poslední přednášející dopoledního programu Martin Pavlica ze společnosti Corpus Solutions převzal jako reseller s přidanou hodnotou úlohu výrobce F5 Networks a seznámil posluchače se zkušenostmi s nasazením systémů pro řízení aplikací. Z jeho přednášky vyplynulo, že optimalizace aplikačních služeb může být pro mnoho zákazníků velmi přínosná z hlediska rychlosti, dostupnosti i bezpečnosti samotných aplikací.

Jedeme dál

Po dopolední přednáškové části následovala panelová diskuze, které se zúčastnili všichni přednášející a své dotazy v ní mohli položit také návštěvníci konference. Diskuze se zaměřila na těžkou roli CIO ve firmách a jejich možnosti prosazovat investice v současné době. Na otázku ChannelWorldu směřovanou na změny partnerské podpory jednotlivých výrobců v čase ekonomické recese se účastníci panelu shodli, že se jejich společnosti víceméně snaží tuto podporu neměnit. Podporu prodeje pak stimulují například novými promoakcemi.

Zajímavý komentář při této příležitosti vyslovil Jaroslav Malina, podle kterého současná situace na trhu přinese pro prodejce a dodavatele nové příležitosti. Důvodem je to, že firmy šetří a zbavují se obchodníků a konzultantů, jejich roli tak mohou suplovat právě partneři.

Odpolední program konference rozdělil Soft-Tronik do tří odborných sekcí (datová centra, bezpečnost a síťové systémy) a představili se v něm i další partneři konference - VMware, Symantec, Check Point Software Technologies, RSA Security, Allied Telesis a Kingston Technology. Kromě jejich přednášek seminářů partneři ocenili možnost shlédnout ukázky fungování jednotlivých produktů v demo roomu, který byl pro návštěvníky Soft-Tronik Fora připraven vůbec poprvé v historii.Komentáře