PayPal: Čechy k nákupu v zahraničních e-shopech láká především cena

Podle průzkumu mezi uživateli systému PayPal je nejčastějším důvodem k nákupu v zahraničním e-shopu výhodnější cena, ovšem také nedostupnost zboží na českém trhu. Jaká zjištění průzkum dále přinesl?

PayPal: Čechy k nákupu v zahraničních e-shopech láká především cenaČeští zákazníci se k nákupu v zahraničních e-shopech uchylují zejména ze dvou důvodů: lepší cena daného zboží nebo jeho nedostupnost na českém trhu.

Lepší cena je podle průzkumu společnosti PayPal, provozovatele stejnojmenného platebního systému, důvodem k nákupu v zahraničním e-shopu ve 48 % případů. Nedostupnost daného zboží na lokálním trhu pak ve 30 % případů.

Do průzkumu bylo zapojeno dvanáct tisíc uživatelů systému PayPal z České republiky, Slovenska Polska, Rumunska a Maďarska.

Zájem je hlavně o elektroniku, roste podíl nákupů za nižší cenu

Podle průzkumu čeští uživatelé systému PayPal poptávají  on-line zejména elektroniku (24 %) a různé digitální nehmotné zboží včetně počítačových programů (21 %). Další zboží následuje již s větším odstupem: oblečení (12 %), hodinky a šperky (7 %) a parfémy a kosmetika (méně než 5 %).

Češi z řad oslovených uživatelů systému PayPal se prý z elektroniky nejvíce zajímají o produkty značek Apple, Asus, Canon, HTC, Kingston a Samsung. Podle průzkumu většinou produkty těchto značek nakupují na českém trhu, ale také v Asii (34 %), ostatních státech Evropské unie (29 %) a ve Spojených státech amerických (16 %).

Damien Perillat, regionální ředitel společnosti PayPal, upozornil ve zprávě pro média na skutečnost, že stoupá počet zahraničních transakcí za nízké ceny, tedy od 600 do 1 749 Kč.  S podílem 19 % tvoří již druhou největší skupinu transakcí oslovených českých zákazníků v zahraničních e-shopech. Největší podíl, konkrétně 33 %, však mají transakce v hodnotě 5350 Kč a více.


 Graf č.1: Kolik Češi v zahraničí utrácejí?  (zdroj: PayPal)

Kolik Češi v zahraničí utrácejí?

 

Zdroj: PayPal
Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com

Komentáře