Oracle končí vývoj pro Itanium, klienti se zlobí

Rozhodnutí společnosti Oracle zastavit vývoj softwaru pro procesory Itanium by mohlo na IT upgradech stát zákazníky miliony. Vzniká nová příležitost, která pohne s trhem?Oracle končí vývoj softwaru pro Intel ItaniumKlienti společnosti Oracle tento týden vyjádřili znepokojení nad potenciálními náklady na modernizaci IT infrastruktury poté, co výrobce softwaru oznámil stop vývoje pro architekturu Intel Itanium.

V tiskovém oznámení Oracle uvedl jako důvod svého rozhodnutí předpoklad, že strategickým zaměřením Intelu zůstane x86 architektura, čímž předpokládá blízký konec Itania. Tento krok však nutí zákazníky Oraclu, kteří používají servery s Itaniem, zvážit další dlouhodobé investiční plány do IT.

Někteří klienti zvažují nákup nového hardwaru, jiní zase přenesení softwaru na novou architekturu, což je bude ve výsledku stát miliony dolarů.

Procesory Intel Itanium používá především HP ve svých serverech Integrity, které jsou navrženy pro kritické systémy. V reakci na rozhodnutí Oraclu Intel zopakoval svůj závazek k čipům Itanium, zatímco HP obvinilo Oracle z „protiklientského chování“, které zákazníky tlačí k nákupu serverů Sun.

Poslední verze databáze Oracle s podporou architektury Itanium má být 11gR2, následující verze 12g ji již podporovat nebude.

Pohled analytiků

Analytici tvrdí, že přechod na x86 sice znamená nákup nových serverů, úpravy a rekompilace kódu, které budou stát nemalé peníze. Na druhou stranu ušetří investice z dlouhodobého hlediska a otevřou cestu dalším upgradům.

Podle uživatelů nebudou mít firmy příliš důvod platit HP nemalé licenční poplatky za HP-UX, když na trhu existují levnější varianty v podobě Linuxu. Navíc jsou x86 čipy levnější než Itanium, což by mohlo snížit i další výdaje na jejich údržbu a podporu.

Jim McGregor, vedoucí technologický stratég v In-Statu uvedl, že Oracle se vzdává Itania, aby nalákal klienty k přechodu na jeho software a servery Sun s čipy založenými na x86 nebo Solarisu.

Prodeje škálovatelných serverů s Unixem klesají, přičemž prodeje x86 serverů rostou. Celkový příjem z prodeje RISC a Itanium Unix serverů se podle společnosti Gartner ve 4. čtvrtletí meziročně snížil o 19,3 %. Oracle na třetí pozici zaznamenal propad tržeb na tomto trhu o 45,8 %.

Navzdory náporu x86 serverů trh pro mainframy a high-endové servery s platformou Itanium, Solaris či Power od IBM podle Jima McGregora určitě nezanikne. Poptávka po nich zůstane především v oblasti výpočetně náročných aplikací a vědeckého modelování.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře