Ohlédnutí za Oracle Day 2011

Společnost Oracle uspořádala 9. 11. 2011 v pražském hotelu Mariott konferenci pro partnery a klieny – Oracle Day 2011. Zachytili jsme pro vás nejzajímavější informace s dopoledních keynotes.

Ohlédnutí za Oracle Day 2011Oracle Day 2011 zahájil Zdeněk Pilz, managing director, Oracle Czech První dopolední keynote přednesl Andrew Sutherland, senior viceprezident, Oracle Corporation

Oracle Day 2011 zahájil Zdeněk Pilz, managing director, Oracle Czech, a připomenul řadu novinek, které výrobce již představil na konferenci Oracle Open World v San Franciscu.

První dopolední keynote přednesl Andrew Sutherland, senior viceprezident, Oracle Corporation, který hned v počátku účastníky pobavil zapomenutým páskem od kalhot. „Kdyby se >něco“ bavil původem skotský viceprezident společnosti.

Upozornil na rostoucí význam množství dat, jejich zpracování a analýzy. Pokračoval myšlenkou, že pokrok technologie pomáhal lidem být rychlejší, silnější a výkonnější. Dnes však výpočetní síla může pomoci vytvořit inovativní společnost tím, že mladým lidem s menšími zkušenostmi zprostředkuje okamžitý přístup k obsáhlé vědomostní databázi.

Motorem byznysu jsou inovace, podle něj 71 % firem povyžuje inovace jako hlavní faktor konkurenceschopnosti. Na druhou stranu v roce 2011 firmy typicky utratily 66 % rozpočtu na provoz, 25 % na růst byznysu a menšinový zbytek investovaly do rozvoje.

Konsolidujte a zjednodušujte

Andrew Sutherland, senior viceprezident, Oracle CorporationDříve se na každý problém programovala nová aplikace na míru, což způsobilo velkou fragmentaci a závislost IT, říká Andrew Sutherland. To v důsledku vedlo k velké komplikovanosti a překážkám k inovacím.

Nelze podle něj dlouhodobě udržovat komplexní IT systém, jedinou budoucností je jej konsolidovat a držet v co nejjednodušším stavu. Proto Oracle vydává 4,3 miliardy dolarů na výzkum a vývoj, tedy inovace a „zjednodušování“ svých řešení.

Dále Sutherland představil Fusion software a middleware a věnoval se výhodám hardwarovým řešením Exadata, Exalogic a Exalytics, který podle Oraclu dokáže být rychlejší než produkty ostatních výrobců, jelikož byl pro vlastní software přímo postaven.

Bezpečnost, úspornost a správa

Následující keynote patřila Evženu Pavlovskému, regional business managerovi společnosti Intel v CEE. Připomenul situaci na trhu, kdy významně roste počet zařízení připojených k internetu a IT oddělení ve firmách ztrácejí přehled nad zařízeními zaměstnanců, což ztěžuje jejich správu.

Hlavními výzvami IT jsou podle Pavlovského bezpečnost, energetická náročnost, schopnost správy IT infrastruktury a „lock-in“ (uzamčení v řešení jednoho výrobce).

Z pohledu bezpečnosti Intel dodává do předkonfigurovaných zařízení Oracle své x86 procesory. Procesory Intel Xeon mají vestavěné hardwarové instrukce, které urychlují AES-NI šifrování a dešifrování dat v databázích Oracle 11. V šifrování díky tomu údajně dochází k desetinásobnému zrychlení, v dešifrování pak osminásobnému.

Evžen Pavlovský, regional business managerovi společnosti Intel Oblast efektivity Evžen Pavlovský shrnul stručně – za posledních pět let se zvýšil výkon serverů na platformě Intel dvacetinásobně.

V téma správy pokračoval vizí cloudu podle Intelu v roce 2015, která zahrnuje zabezpečené sdílení dat napříč veřejným a privátním cloudem, automatizaci (více inovací méně správy) a optimalizaci podle klientova zařízení. Vzpomněl také na Open Data Center Alliance, jejíž členové definují roadmapy svých požadavků (řízení data center, bezpečnost, energetická účinnost apod.)

A jaká je představa Intelu o budoucnosti korporátní infrastruktury? Dnes jsou jednotlivé oblasti řešené izolovaně. Ve středním období bude vytvořena cloudová infrastruktura pro mainstreamové podniky a dedikovaná infrastruktura pro kritické provozy. V dlouhém období lze pak očekávat robustní cloudy pro všechny typy potřeb a záteže.

Závěrem Pavlovský sumarizoval důvody pro kombinaci Oracle a Intel: úzká spolupráce ústí ve vysokou výkonnost, škálovatelnost, bezpečnost a virtualizaci. Společnosti spolupracují ve všech cyklech od návrhu infrastruktury, vývoje nástrojů až po operační systémy.

Za partnery pak v rámci dopoledního programu vystoupil Miroslav Mancel ze společnosti Accenture, která investuje do rozvoje vlastních dodávek řešení Oracle a dísponuje více než 50 000 zaměstnanci se zkušenostmi s tímto výrobcem. Posledních pět let je Accenture podle Mencela top systémovým integrátorem pro Oracle a od září 2010 je také diamantovým partnerem (nejvyšší úroveň).

Zdroj: ChannelWorld
Galerie
Komentáře