Nokia Siemens Networks: LTE je budoucnost mobilního připojení

Společnost Nokia Siemens Networks na tiskové konferenci představila trendy v oblasti připojení k internetu a nejnovější technologie LTE. Poskytujete připojení k internetu? Připravte se na budoucnost.Aleš Voženílek, country director společnosti Nokia Siemens Networks pro ČR, ukazuje ekosystém "broadbandové revoluce": terminály (mobilní zařízení), mobilní aplikace, technologie a přijatelná cena připojení Jiří Hron představuje výsledky průzkumu mezi internetovými uživateli.

Aleš Voženílek, country director společnosti Nokia Siemens Networks pro ČRAleš Voženílek, country director společnosti Nokia Siemens Networks pro ČR, zahájil tiskovou konferenci statistikami z oblasti internetového připojení a jeho využití. Neustále rostoucí obliba mobilního internetu klade další nároky na nové technologie zvyšující rychlost a dostupnost připojení. S rostoucím trendem mobilního připojení zároveň roste využití mobilních aplikací a prodej zařízení, které umožňují jejich užití (a připojení k internetu).

Velký dopad na přenos dat má i obliba online multimédií, jen server Youtube.com se na celosvětovém přenosu dat podílí 13 %.

Trendům v rámci České republiky se věnoval Jiří Hron. Objem přenesených dat dosáhl v roce 2010 v případě pevného připojení hodnoty 40 000 TeraBytů, mobilní připojení přeneslo necelých 10 000 TB. Podle odhadů by v roce 2014 měl datový přenos realizovaný mobilními zařízeními překonat fixní připojení.

Graf: Objem přenesených dat pevným i mobilním připojením v ČR (v TeraBytech)

Objem přenesených dat pevným i mobilním připojením v ČR

Zdroj: Nokia Siemens Network

Tento trend dobře ilustrují změny na evropském trhu mobilních aplikací. Zatímco ještě v roce 2009 se obrat pohyboval na hranici 600 milionů eur, v roce 2012 by měl dosáhnout částky 4,3 miliardy eur. S tím souvisí také odhadovaný obrat poskytovatelů mobilního připojení, jenž by měl v roce 2012 dosáhnout 64 miliard euro.

Celosvětově v současné době překročil počet uživatelů mobilních telefonů hodnotu 5 miliard, z nichž 700 milionů zároveň využívá mobilní připojení k internetu. V následujících několika letech by však měli překonat počet lidí s fixním připojením. Příkladem mohou být například uživatelé sociální sítě Facebook, kteří využívají mobilní přístup k webu v 25 % případů.

S čím uživatelé nejsou spokojení?

Výzkum provedený společností Nokia Siemens Networks v loňském roce uvádí, že až 40 % evropských uživatelů broadbandu je nespokojeno s rychlostí, stabilitou a dostupností připojení. Spolu s rapidním nárůstem prodejů mobilních zařízení vzniká početná skupina uživatelů požadujících rychlé připojení s dobrým pokrytím.

Celá pětina současných uživatelů fixního připojení plánuje podle průzkumu přechod na mobilní variantu, a až 31 % současných uživatelů plánuje jeho využívání častěji.

LTE s rychlostí 100Mbps

Poptávku po rychlém připojení k internetu by měla vyřešit technologie LTE, reprezentující sítě čtvrté generace. Oproti současnému 3G připojení je LTE desetkrát rychlejší a navíc efektivněji zvládá příliv nových uživatelů v síti.

Sítě čtvrté generace jsou schopné datového přenosu o rychlosti až 150 Mbps download, respektive 50 Mbps upload. Například švédský operátor Telia byl při testech schopen nabídnout maximální hodnoty 102 Mbps, respektive 40 Mbps. Průměrné hodnoty pak představují 44, respektive 23 Mbps.

V současnosti se tedy jedná o nejefektivnější technologii na poli mobilního broadbandu, která by mohla být využita v pásmu 800 MHz, takzvané digitální dividendy. Zároveň by její zavedení mohlo přinést zcela nové obchodní modely v oblasti poskytování mobilního připojení.

Společnost Nokia Siemens Networks tuto technologii v současnosti poskytuje na komerční bázi již 37 operátorům po celém světě.

Zdroj: Nokia Siemens Network
Galerie
Komentáře