MessageLabs: Objem spamu celosvětově klesá, ale cílené útoky sílí

Symantec představil výsledky dubnové zprávy MessageLabs Intelligence Report. Z analýzy vyplývá, že počet cílených útoků, které zachytila služba Symantec.cloud, vzrostl na nejvyšší počet od března 2009. Objem spamu meziměsíčně klesl o 6,4 %.MessageLabs: Objem spamu celosvětově klesá, ale cílené útoky sílíV dubnu obsahoval 1 ze 168,6 e-mailů škodlivý kód, z čehož 0,02 % byly cílené útoky. Během posledních 6 měsíců tak došlo k jejich nárůstu o 10,5 % ze 77 na 85 za den.

Nárůst počtu cílených útoků může být jen aktuálním trendem, protože počet cílených útoků je v tomto ročním období vždy vyšší,“ uvedl v tiskovém oznámení Paul Wood, senior analytik MessageLabs, Symantec.cloud. „V mnoha zemích se blíží konec fiskálního roku, takže je možné, že to souvisí s finančními výsledky společností, které hledají počítačoví zločinci a snaží se tyto informace získat důmyslnými útoky.

Cílené útoky, známé také jako vyspělé perzistentní hrozby (Advanced Persistent Threats - APT), jsou často šířeny přes e-maily a jejich smyslem je narušení konkrétního cíle pro účely průmyslové špionáže.

MessageLabs Intelligence během dubna identifikovat 11 automatických botů působících na populární mikroblogovací službě, prostřednictvím které šířil zprávy se zkrácenými URL adresami. Po kliknutí na tyto odkazy byli uživatelé přesměrováni na webové stránky s reklamními odkazy, což generovalo příjmy za kliknutí na banner.

Dubnové hrozby:

Nevyžádaná pošta: V dubnu 2011 klesl globální podíl nevyžádané pošty v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů na 72,9 % (1 z 1,37 e-mailů), což je pokles oproti březnu o 6,4 %.

Viry: Globální podíl e-mailů napadených virem v e-mailovém provozu z nových a dříve neznámých závadných zdrojů čítal v dubnu 1 z 168,6 e-mailů (0,593 %), což je od března nárůst o 0,114 %.

Hrozby vůči koncovým bodům: Analýza nejčastěji zablokovaného škodlivého kódu v uplynulém měsíci odhalila, že nejrozšířenější byl virus W32.Sality.AE, který se šíří napadáním spustitelných souborů a pokouší se stáhnout z internetu potenciálně nebezpečné soubory.

Phishing: V dubnu tvořil phishing 1 z 242,2 e-mailů (0,413 %), což je nárůst o 0,02 % oproti březnu.

Zabezpečení webu: MessageLabs Intelligence identifikoval každý den v průměru 2431 webových serverů, které hostily škodlivý kód a jiné potenciálně nežádoucí program (meziměsíční pokles o 18,2 %). Třetina nebezpečných domén blokovaných v březnu byly nové domény. Z veškerého webového škodlivého kódu zablokovaného v dubnu byl 22,5 % nový kód.

Trendy ve vertikálních oborech:

  • Nejvíce byl v březnu spamem zamořen automobilový průmysl s podílem nevyžádané pošty 76,5 %.
  • V sektoru vzdělávání tvořil podíl nevyžádané pošty 74,0 %, v chemickém a farmaceutickém sektoru 72,8 %, v IT službách 72,5 %, v maloobchodu 71,8 %, ve veřejném sektoru 70,9 % a ve financích 72,2 %.
  • V dubnu byl veřejný sektor nejčastějším cílem škodlivého kódu. Jako nebezpečný zde byl zablokován 1 ze 26,4 e-mailů.
  • Úroveň virů v chemickém a farmaceutickém sektoru byla 1 v 157,4, v sektoru IT služeb 1 v 260,4, v maloobchodu 1 v 287,6, ve vzdělávání 1 ve 87,1 a ve financích 1 v 209,5.

    Kompletní zprávu naleznete na webu MessageLabs Intelligence.

    Zdroj: Symantec    Komentáře