KPMG: Zaměstnanci jsou pro firemní data hrozbou

Počet ztrát firemních dat stoupl v roce 2009 o rekordní polovinu, přesto firmy mnohdy nehledají problém uvnitř firmy. Přitom v době ekonomické recese zaměstnanci častěji přemýšlí o zcizení důležitých dokumentů. Máme čísla. Informujte své zákazníky a doporučte jim bezpečnostní řešení.Ekonomické zpomalení často přivádí zaměstnance na myšlenku zcizení dat a v první polovině roku 2009 stoupl počet úniků dat způsobených pracovníky o více než 50 %Uvedené údaje vyplývají z průzkumu poradenské společnosti KPMG Data Loss Barometer 2009. Ten je založen na zveřejněných případech ztráty dat po celém světě, převážně však v USA a Velké Británii.

Ekonomické zpomalení často přivádí zaměstnance na myšlenku zcizení dat a v první polovině roku 2009 stoupl počet úniků dat způsobených pracovníky o více než 50 %.

Zaměstnanci jsou často nejslabším článkem v řetězci a je tedy více než kdy jindy důležité, aby si firma udržela kontrolu nad přístupem k citlivým interním systémům a datům,“ komentoval výsledky Tomáš Kudělka, senior manager české pobočky KPMG.

Dopad, který přináší ztráta dat, stále roste a během prvních šesti měsíců 2009 postihl více než 110 milionů lidí. Toto číslo navyšuje především prolomení systému firmy Heartland Payment Systems, díky kterému se hackerům podařilo získat přístup k více než 100 milionům údajů z kreditních karet. I přesto se však v řadě odvětví daří počet případů ztráty dat snižovat. Velkou výjimku bohužel tvoří vládní sektor. Vůči roku 2008 narostl počet incidentů ve vládních institucích o 18 %, v porovnání s rokem 2007 dokonce o 30 %. Naopak nejlépe s touto problematikou bojují finanční služby, kde případy ztrát informací klesly o více než třetinu.


Ztráty dat za rok 2009 podle segmentů (za 1. pololetí 2009)

Ztráty dat za rok 2009 podle segmentů


Tomáš Kudělka zdůrazňuje, že společnosti by měly vnějším hrozbám čelit důsledným řízením rizik, nastavením pravidelných kontrol a testování možných napadení. „Firmy by také měly zavést vhodné a jasně definované postupy pro nakládání s daty. A následně zaměstnance školit,“ připomněl Tomáš Kudělka.

Krádeží notebooků ubývá

Ačkoli jsou krádeže přenosných počítačů i nadále nejběžnějším narušením zabezpečení dat, celkový počet těchto případů se oproti roku 2008 snížil téměř na polovinu. K poklesu došlo také v počtu incidentů způsobených ztrátou přenosných médií (flash disky, mobilní telefony) a to o 20 %. U nejméně 24 % ztracených či odcizených přenosných zařízení nebyla použita žádná ochrana dat. „Šifrování notebooků a dalších přenosných zařízení by proto mělo být to nejnutnější minimum,“ říká k této statistice Tomáš Kudělka. Problémem jsou podle KPMG i papírové materiály, jejich nesprávná likvidace se zvýšila téměř o čtvrtinu a firmy by měli na likvidaci důvěrných materiálů klást větší důraz.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze.