IDC: Vývoj výdajů na IT ve střední Evropě

V aktuální studii zabývající se investicemi do IT se analytická skupina IDC zaměřila na vývoj v jednotlivých průmyslových sektorech ve střední Evropě. Jaký vývoj očekávají analytici?S postupným vylepšováním politiky řízení a přijímání moderních informačních a komunikačních technologií dohání sektor veřejných služeb ve střední Evropě vyspělejší západZdravotnický trh ve střední Evropě se z pohledu IT stále vyvíjí. V minulosti se do tohoto sektoru investovalo málo prostředků a aktuálně jsou v některých zemích regionu tendence dosáhnout vyšších standardů kvality. V roce 2009 dosáhnou podle IDC náklady na modernizaci IT ve zdravotnictví 324,78 milionů dolarů a v roce 2013  by to mělo být 433,50 milionů dolarů.

Hlavním tahounem výdajů bude podle IDC zavedení elektronických zdravotních záznamů (EHR) a následné propojení zdravotnických zařízení, které umožní přístup do společné zdravotní databáze. Další důležité výdaje na IT v oblasti zdravotnictví půjdou na ochranu osobních dat.

Celkové náklady na IT ve zpracovatelském průmyslu v roce 2008 činily 4 099,34 milionů dolarů. Z toho téměř polovina výdajů připadla na nákup hardwaru. Výdaje na pořízení softwaru činily 26,6 % a na IT služby 22,9 % z celkových nákladů. Analytici očekávají, že v následujících pěti letech porostou výdaje meziročně o 4,7 % (CAGR) a v roce 2013 budou na hodnotě 5 161,43 milionů dolarů.

Prostředky investované v roce 2008 do IT v sektoru veřejných služeb dosáhly hodnoty 1 306,72 milionů dolarů. Největší podíl z těchto prostředků zaujímají IT služby (610,77 milionů dolarů). Analytici očekávají, že letos zůstanou výdaje na IT v tomto sektoru stejné a na konci roku dosáhnou 1 308,65 milionu dolarů. Pokračující ekonomické zpomalení ovlivnilo sektor veřejných služeb především v podobě snížení spotřeby elektřiny, plynu a ropy ve zpracovatelském průmyslu, který výrazně snížil výrobu.

Analytici očekávají, že sektor veřejných služeb ve střední Evropě v následujících pěti letech poroste meziročně o 3,3 % (CAGR) a v roce 2013 dosáhne hodnoty 1 537,73 milionu dolarů. Sektor veřejných služeb v regionu střední Evropy má stále tendence dohnat vyspělejší západ. S postupným vylepšováním politiky řízení a přijímání moderních informačních a komunikačních technologií dohání sektor veřejných služeb ve střední Evropě vyspělejší západ.

Pokud vás toto téma zajímá, doporučujeme také analýzu od společnosti Gartner.

Zdroj: IDC (říjen, 2009)Komentáře