IDC: Světové výdaje na IT rostly v roce 2010 o 8 %

Světové výdaje na informační technologie v roce 2010 rostly a překonaly skeptické očekávání analytiků. Kolik se utratilo?V roce 2010 se podle IDC za informační technologie vydalo celkem 1,5 trilionu dolarů, což odpovídá meziročnímu růstu 8 %V roce 2010 se podle IDC za informační technologie vydalo celkem 1,5 bilionu dolarů, což odpovídá meziročnímu růstu 8 %. Jedná se o nejlepší růst od roku 2007, který popohání původně odložené nákupy hardwaru a investice do infrastruktury. V případě započítání telekomunikačního segmentu dosahují výdaje na IT za rok 2010 celkem 3 bilionů dolarů, přičemž meziroční růst je v tomto případě 6 %.

Postupné zotavování firem v roce 2010 mělo pozitivní vliv na výdaje na hardware, protože mnoho společností dříve nákup nových zařízení odložilo. Nejlépe se prodávaly počítačové systémy, periferie, storage řešení, mobilní zařízení a síťové vybavení. V tomto segmentu dosáhly výdaje 661 miliard dolarů a růst se zastavil na 16 %. Software a služby zaznamenaly, stejně jako hardware, v roce 2010 růst, ten ale nebyl tak výrazný. Software si na hodnotě polepšil o 4 % a služby o 2 %.

„Stejně jako globální ekonomika, i segment IT překonal v roce 2010 očekávání. Zisky firem i akciové trhy opět rostou a řada firem dohání ztracený čas a upgraduje kritické systémy a infrastrukturu,“ uvedl v tiskovém oznámení Stephen Minton vice prezident IDC pro IT trhy a strategie.

Výhled výdajů na letošní rok

Analytici předpokládají pro rok 2011 investice do rozsáhlých IT projektů, včetně výrazného rozšiřování cloud computingu. Podle odhadů to povede k nižším kapitálovým výdajům na konci roku. Analytici pro rok 2011 předpovídají růst výdajů na IT o 7 % na 1,65 bilionu, přičemž hardware si polepší o 10 %, software o 5 % a služby o 4 %. Dvouciferný růst výdajů na IT se v roce 2011 očekává v regionech střední a východní Evropy, Latinské Ameriky, Blízkého východu a Afriky.

Někteří analytici mají přesto ze současného stavu ekonomiky obavy. „Globální ekonomika je stále divokou kartou. Krize se může v Evropě opětovně objevit, neboť stále nemáme dostatečný přehled o vlivech, které by mohly opakování způsobit, nebo mu naopak zabránit. Tento scénář je však méně pravděpodobný než před šesti měsíci,“ tvrdí Anna Toncheva, programový manažer a ekonom skupiny IDC.

Zdroj: IDCKomentáře