HP vstupuje do cloudu, konkurence má však náskok

Podle překvapivého oznámení HP vstupuje do cloudu. Máš však před sebou silnou konkurenci především v podobě společností Google a Amazon.HP vstupuje do cloudu, konkurence má však náskokSpolečnost HP jako jeden z hlavních IT výrobců na světovém trhu směřuje do cloudu. Nový šéf, Leo Apotheker, oznámil, že se HP chystá konkurovat Googlu a Amazonu, což jsou přední poskytovatelé cloudových služeb. Podle Lea Apothekera chce mít HP nabídku pro zákazníky na všech úrovních, a to od koncových spotřebitelů po podniky.

Vzhledem k tomu, že HP nedávno oznámilo, že každé PC, které vyrobí, bude mít jako jeden z operačních systémů WebOs, který je pro cloud vhodný, to není až tak překvapivé. Přesto má před ním konkurence velký náskok.

Cloud pro firmy i koncové uživatele

HP má v úmyslu využít svou pozici poskytovatele cloudových technologií k vývoji portfolia služeb v cloudu zaměřených na infrastrukturu i platformy. Výrobce rovněž plánuje vyvinout a provozovat první otevřený internetový obchod s aplikacemi v cloudu pro spotřebitele i firmy.

Dalším cílem je prosadit systém WebOs jako hlavní platformu konektivity. Za první rok HP plánuje dodat na trh 100 milionů zařízení se systémem WebOs a vybudovat pro něj komunitu vývojářů.

HP představilo nové zařízení pro „velká data“ využívající výpočetní výkon systémů HP s  analytickými nástroji Vertica Systems, které získalo nedávno oznámenou akvizicí. Navrhované řešení HP Vertica bude k dispozici jako zařízení, software i služba v cloudu.

Ve službách je konkurence napřed

Díky akvizicím má HP dobrý předpoklad využít synergie a stát se silným hráčem na trhu cloudových služeb. Přesto všechno má těžkou pozici vůči Googlu, Amazonu či Microsoftu.

Zavést proti Googlu obchodní model s předplacenými službami jako například zavádí Microsoft si lze představit. O úspěšnosti teprve rozhodne trh. Těžkou pozici však bude mít HP vůči snadno přístupným Amazon Web Services (AWS). AWS mají minimum podmínek a požadavků pro započetí využívání služby. Uživatelé jednoduše platí za to, co využívají. Tzv. internetové tržiště má již poměrně širokou a odladěnou základnu, kterou bude HP těžko dohánět.

Zdroj: IDG News Service, HPKomentáře