Gemius: ČR je pátý největší internetový trh střední a východní Evropy

Počet uživatelů internetu v regionu střední a východní Evropy v roce 2011 stoupl meziročně přibližně o 16 milionů. Jak si vede Česká republika a Slovensko?

Gemius: ČR je pátý největší internetový trh střední a východní EvropyČR je pátý největší internetový trh v CEE. Foto: © ra2 studio - Foto Lídrem regionu střední a východní Evropy je Estonsko, kde 80% populace využívá internet alespoň jednou za měsíc. Vyplývá to z výsledků studie gemiusAudience, která pravidelně provádí společnost Gemius na mnoha evropských trzích.

Podle výzkumu určeného pro sledování chování, sociodemografických ukazatelů a spotřebitelských zvyklostí uživatelů internetu, je největším internetovým trhem v regionu střední a východní Evropy Rusko. Internetová populace zde přesahuje 50 milionů uživatelů a jen za poslední rok se počet uživatelů tzv. Runetu zvýšil o více než 10 milionů.

Další místa obsadilo Polsko s téměř 19 miliony uživatelů internetu, Rumunsko (přibližně 9 milionů) a Česká republika (téměř 6 milionů). Slovensko si drží desátou pozici a jeho internetová populace dosahuje 2,6 milionu uživatelů.

Graf: Počet uživatelů internetu v zemích regionu střední a východní Evropy (2010 – 2011)

Graf: Počet uživatelů internetu v zemích regionu střední a východní Evropy (2010 – 2011)

Zdroj: Gemius

Nejrychlejší růst ze sledovaných států zaznamenal v posledním roce ukrajinský internetový trh, navíc patří k nejmladším trhům regionu. Od června 2010 do června 2011 se počet ukrajinských uživatelů internetu zvýšil o 44%. Další trhy rostly mnohem pomaleji, například v Rusku byl zaznamenán ve stejném období pouze dvoutřetinový růst oproti Ukrajině.

Zdroj: Gemius

Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře