Gartner: v roce 2012 čekejte více cloudu, konzumerizace a ztráty kontroly nad IT

Podle analytické společnosti Gartner se kvůli trendům, jako jsou cloud computing nebo konzumerizace, začínají přesouvat klasické povinnosti IT do jiných rukou.

Gartner: v roce 2012 čekejte více cloudu, konzumerizace a ztráty kontroly nad ITGartner: v roce 2012 čekejte více cloudu, konzumerizace a ztráta kontroly nad ITJestliže si budou chtít IT společnosti a IT oddělení udržet své zisky i postavení, budou podle Gartneru muset na nastávající situaci pohotově reagovat. Analytici proto připravili souhrn hlavních trendů a změn, jež se promítnou do způsobu poskytování IT i jeho správy.

Čím více kontroly získávají uživatelé nad přístroji, které používají, tím více kontroly získávají obchodní ředitelé nad IT rozpočty organizací,“ říká Daryl Plummer, viceprezident společnosti Gartner.

IT organizace budoucnosti musí koordinovat ty, kteří mají peníze, kteří poskytují služby, kteří střeží data a ty spotřebitele, kteří budou chtít udávat vlastní tempo využití IT,“ dodává.

11 nejdůležitějších předpovědí Gartneru na rok 2012 a dále:

 1. 15 % tržeb sebere do roku 2015 největším outsourcingovým firmám nízkonákladový cloud.
 2. Investiční bublina pro veřejné sociální sítě praskne v roce 2013, a pro dodavatele sociálních sítí do firemních systémů pak v roce 2014.
 3. Minimálně 50 % uživatelů ve firmách bude upřednostňovat práci s e-maily přes prohlížeč, tablet nebo mobilní telefon před klasickým e-mailovým klientem pro PC.
 4. Vývoj aplikací pro smartphony a tablety přečíslí do roku 2015 až čtyřnásobně projekty pro PC.
 5. Do roku 2016 bude 40 % podniků po svém poskytovateli cloudu požadovat certifikát bezpečnosti od nezávislé testovací společnosti.
 6. 50 % z 1 000 nadnárodních společností bude mít do konce roku 2016 uložena citlivá zákaznická data ve veřejném cloudu.
 7. Až 35 % podnikových výdajů na IT bude do roku 2015 řízeno mimo rozpočet IT oddělení.
 8. 20 % výroby a kompletace výrobků spotřebovávaných v USA bude do roku 2015 přesunuto do Ameriky (především do Latinské Ameriky, Kanady a USA)
 9. Vliv počítačové kriminality poroste o 10 % ročně až do roku 2016 kvůli rozšíření cloud computingu, konzumerizace a jejich nových zranitelností.
 10. Ceník 80 % poskytovatelů cloudu bude do roku 2015 obsahovat také globální energetický příplatek.
 11. Více než 85 % z 500 nejziskovějších organizací ztratí do roku 2015 schopnost efektivního využití dostupných objemů dat pro získání konkurenční výhody.


Zdroj: Gartner
  Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com

  Komentáře