Gartner: trendy které ovlivní váš byznys v následujících letech

Analytická společnost Gartner zveřejnila trendy, ze kterých je patrná vazba mezi investicemi do informačních technologií a ekonomickou výkonností. Seznamte se s nimi.Predikce odrážejí zásadní změny v postavení technologií a IT organizací v businessu, globální ekonomice i životech individuálních uživatelůZaměstnanci nosí do práce vlastní mobilní zařízení a pracují na nich ve stále větší míře, ať už se jedná o smartphony, netbooky či tablety. Tento trend postupně zevšední a do roku 2013 bude podle analytiků 80 % firem podporovat používání podnikových aplikací na tabletech. Přístup k podnikovému softwaru na osobních zařízeních bude v roce 2014 nabízet rovných 90 % firem.

Pomocí nástrojů a automatizace se do roku 2015 ušetří 25 % času spojeného s poskytováním IT služeb a v důsledku zvýšení produktivity se sníží náklady na provoz. Gartner předpokládá, že 20 % z top 500 firem s jiným než IT zaměřením začne do roku 2015 poskytovat různé cloudové služby.

Podle analytiků by měly být na pozoru země G20, jelikož do roku 2015 mohou očekávat online útoky na klíčové systémy, jako jsou elektrárny či finanční sektor.

Jak se IT firmy postupně dostávají z recese do kladných čísel, porostou do roku 2015 investice do IT. Se současným snižováním počtu zaměstnanců kvůli rostoucí efektivitě může  dojít v přepočtu na jednoho zaměstnance k nárůstu IT investic až o 60 %.

2015 ve znamení nových technologií

Úsilí firem o systematizaci a automatizaci sociálních sítí povede k vytvoření sociálních robotů (automatických softwarových agentů se schopností společenské interakce) a v roce 2015 nebude 10 % vašich online přátel z masa a kostí.

Zavedením context-aware computingu, přímé účasti IT v podnikovém vývoji, pattern-based strategií a využíváním potenciálu sociálních sítí se zvýší příjmy firem. V roce 2015 se příjmy z těchto a dalších iniciativ stanou natolik běžné, že jejich výše bude tvořit hlavní motivační složku mzdy 2 000 nových CIO.

Zdroj: GartnerKomentáře