Gartner: Top 10 strategických trendů pro rok 2012

Analytická společnost Gartner zveřejnila seznam 10 klíčových trendů pro příští rok. Co ovlivní svět informačních technologií v roce 2012?Na první místo žebříčku řadí analytici mediální tablety a jejich integraci do firem.Na první místo žebříčku řadí analytici Gartneru mediální tablety a jejich integraci do firem. V roce 2015 budou tablety podle odhadů tvořit až 50 % prodejů přenosných počítačů a vlastní zařízení v podnikové síti se stane běžným jevem.

V budoucnosti, kterou Gartner označuje jako „post PC era“ budou desktopové počítače pouze jednou z několika možností pro připojení k podnikové síti. Spolu s tablety poroste ve firmách také podíl chytrých telefonů. Podle analytiků se segment IT ale musí nejprve vypořádat s bezpečností a managementem těchto zařízení v síti.

Na druhé místo řadí Gartner přizpůsobení aplikací mobilním zařízením. Dotykové ovládání, gesta a hlasové vyhledávání mění způsob, jakým budou uživatelé s mobilními aplikacemi v budoucnu pracovat.  Třetím trendem jsou podle Gartneru sociální a kontextové služby pro personalizaci obsahu, produktů a služeb jednotlivým uživatelům.

Na čtvrté místo mezi strategickými trendy postavili analytici obchody s aplikacemi. Klíčové jsou přitom enterprise aplikace, pro které mohou společnosti zřídit vlastní obchody, což jim usnadní celkovou správu.  Pátým trendem je připojování různých typů zařízení, například kamer, senzorů, mikrofonů ale i klimatizací, k internetu či lokální síti.

Velká data a analýza odkudkoliv

Šestým strategickým trendem pro rok 2012, je nová generace analytického zpracování dat a provádění simulací. Přístup k datům bude podle Gartneru brzy možný i z mobilního zařízení a uživatelé tak budou moci provádět simulace a analýzy takřka odkudkoli.

Sedmý trend nazvali analytici „Big data“. Obrovské množství dat, které dnes ve firmách vzniká, znamená, že firmy většinou nejsou schopny uložit vše potřebné. Nové technologie jako Apache Hadoop sice umožňují zpracovávat extrémní množství dat, nicméně firmy musí nejprve získat zkušenosti pro efektivní využití těchto nástrojů.

Flashová úložiště a úsporné servery

S ukládáním dat souvisí i osmý strategický trend, který se týká využití flash pamětí pro ukládání dat. Uživatelé a poskytovatelé služeb by měli na tento trend nahlížet z dlouhodobého hlediska, neboť analytici předpokládají srovnatelný vliv na změnu IT prostředí jakou měl cloud computing.

Předposledním trendem jsou extrémně úsporné servery, které jsou sice pomalejší než klasické „neúsporné“, ale při větším množství nabízejí stejný výkon a nižší spotřebu energie. Podle analytiků mohou být tyto servery receptem na zpracování extrémního množství dat.

Posledním strategickým trendem pro příští rok je cloud computing, který před rokem umístili analytici na první místo. I přes tento propad se nadále jedná o velmi důležitý trend. Podle Gartneru je totiž cloud příští bitevní pole pro firmy jako je Google a Amazon.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře