Gartner: Rozpočty firem na IT budou stejné jako vloni

Analytická firma Gartner zveřejnila výsledky průzkumu mezi řediteli IT oddělení. Jak budou letos vypadat rozpočty na informační technologie a na co budou vyhrazeny?

Gartner: Rozpočty firem na IT budou stejné jako vloniPrůzkum probíhal v posledním čtvrtletí loňského roku a účastnilo se jej 2 335 CIO, kteří z hlediska rozpočtů reprezentují hodnotu 321 miliard dolarů.Podle výzkumu Gartneru letos firmy v průměru nezmění své rozpočty na IT a růst dosáhne pouze 0,5 %. Výše rozpočtů se však výrazně odlišuje napřič jednotlivými regiony.

Zatímco v Latinské Americe porostou rozpočty o 12,7 % a v regionu Asie/Pacifik o 3,4 %, v Severní Americe a v Evropě rozpočty v průměru klesnou o 0,6 %, respektive 0,7 %.

„Současná ekonomická situace může nutit CIO k návratu ke snižování výdajů na IT. Nicméně, manažeři očekávají, že technologie jim naopak pomohou při řešení náročných problémů a rozvoji podnikové strategie a operací,“ říká Mark McDonald, analytik společnosti Gartner.

Nástroje pro analýzu a BI na 1. místě v investicích

Přestože rozpočty na IT zůstanou z globálního hlediska stejné jako vloni, firmám roste počet technologických i obchodních priorit, na které se chtějí zaměřit. Na první místo mezi technologickými prioritami řadí CIO podle Gartneru nástroje pro analýzu a business inteligence. Přibližně 61 % CIO v průzkumu opovědělo, že během následujících tří let se chce věnovat mobilním technologiím. Ty jsou tak mezi prioritami na druhém místě.

Třetí technologickou prioritou je pro CIO cloud computing, kam spadá SaaS (software jako služba), Iaas (infrastruktura jako služba) a PaaS (platfroma jako služba). Na čtvrté místo zařadil Gartner technologie pro spolupráci a na páté virtualizaci.

K dalším technologickým prioritám pro letošní rok patří podle průzkumu mezi CIO modernizace softwarových systémů, IT management, CRM, ERP aplikace a bezpečnost.

Firmy chtějí zvýšit růst a zároveň snížit náklady

Analytici z odpovědí CIO sestavili také žebříček podnikových priorit pro letošní rok. Na prvním místě je podle odpovědi dotazovaných celkový růst firmy. Druhou obchodní prioritou je pro CIO získání a udržení nových zákazníků. S ohledem na ekonomickou situaci chtějí CIO také redukovat podnikové náklady. Čtvrtou obchodní prioritou pro rok 2012 je pro firmy vytváření a inovace nových produktů a služeb. Na páté místo řadí CIO plnění provozních výsledků.

K dalším důležitým bodům pro letošní rok patří podle Gartneru zvýšení efektivity, zvýšení ziskovosti (růst marže), získání a udržení kvalitní pracovní síly, zlepšení marketingu a efektivity prodeje a expandování na nové trh.

Průzkum probíhal v posledním čtvrtletí loňského roku a účastnilo se jej 2 335 CIO, kteří z hlediska rozpočtů reprezentují hodnotu 321 miliard dolarů. Průzkum zahrnuje firmy z 37 průmyslových odvětví ve 45 zemích světa.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © Mike Kiev - Fotolia.com

Komentáře