Gartner: Jak zjistit spotřebu a snížit náklady na provoz datových center?

Podle analytické společnosti Gartner tvoří energetická spotřeba 12 % celkových nákladů na provoz datových center. Řekněte to svým zákazníkům a pomozte jim ušetřit. Na čem vyděláte vy?Energetická spotřeba tvoří 12 % celkových nákladů na provoz datových centerNáklady na provoz serverů jsou nejrychleji rostoucí položkou, a proto se tímto tématem firmy začnou brzy více zabývat. Podle analytiků se úsporné kroky příznivě projeví v poptávce po nových serverech, jejichž prodeje by podle předpokladů měly vzrůst v následujících dvou letech o více jak 5 %.

Na jednotném měření efektivity datacenter pomocí metody PUE (Power Usage Effectiveness) se nedávno dohodly vládní agentury a velké korporace. Výsledky měření  porostou dle slov analytiků na důležitosti a v roce 2015 je bude zveřejnovat 80 % nových největších datových center.

Jak měřit spotřebu datových center?

K dispozici sice existuje spousta nástrojů, expertů a konzultantů zaměřených na minimalizaci nákladů na provoz datových center, ale je nutné zjistit spotřebu i u jednotlivých částí. Proto analytici sestavili šest oblastí, které je vhodné měřit samostatně pro získání kompletních informací o spotřebě datového centra. Jedná se o spotřebu budovy, elektrických spotřebičů, zařízení  budovy, racků, IT hardwaru a virtuálních strojů.

Prioritou by pro firmy měla být spotřeba IT vybavení, racků a elektrických zařízení, zatímco spotřeba budovy je důležitá spíše pro provozovatele hostingu, kteří chtějí svým zákazníkům účtovat individuálně podle energetického využití.

Zdroj: GartnerKomentáře