Gartner: Digitální technologie jsou prioritou firem pro rok 2013

Analytická společnost Gartner zveřejnila výsledky průzkumu mezi řediteli velkých společností. Jaké jsou jejich priority a ve kterých segmentech můžete hledat příležitosti?

Gartner: Digitální technologie jsou prioritou firem pro rok 2013Z průzkumu Gartneru plyne, že společnosti využívají přibližně 43 % obchodního potencálu, který technologie mají. Toto číslo by v budoucnu mělo růst.

Během posledních 18 měsíců totiž dosáhly technologie, včetně mobilních, analytických, big data, sociálních a cloudu, z pohledu CIO tzv. bodu zvratu, a ředitelé IT se o ně začínají intenzivněji zajímat.

Podle analytiků existuje jediná cesta jak zvýšit potenciál technologií ve firmách a tou je vývoj nových IT strategií, priorit a plánů nad rámec obvyklých zájmů CIO.

„Digitální technologie poskytují platformu pro dosažení výsledků, ale pouze v případě, že CIO adoptují nové role a chování pro naleznou jejich správnou digitální hodnotu,“ říká Mark McDonald z Gartneru.

Přibližně polovina dotazovaných CIO nevidí během následujících třech let změnu role podnikového IT, doplnil McDonald. Tato role se však podle Gartneru výrazně změní. Z průzkumu také plyne, že IT rozpočty zůstaly od splasknutí dot-com bubliny v roce 2002 stejné, či mírně klesly. Pro rok 2013 očekávají analytici mírný pokles rozpočtů o 0,5 %.

Digitální technologie vévodí technologickým prioritám u CIO pro rok 2013. Průzkum také ukazuje větší zájem o moderní trendy, jako je například cloud computing, než o klasické IT.


Top 10 a obchdních technologických priorit pro ředitele velkých společností v roce 2013 

Pořadí

Technologiká priorita

Obchodní priorita

1.

Analytics and business intelligence

Vyšší růst společnosti

2.

Mobilní technologie

Plnění provozních výsledků

3.

Cloud computing (SaaS, IaaS, PaaS)

Redukce firemních nákladů

4.

Technologie pro spolupráci

Získání a udržení nových zákazníků

5.

Modernizace zastaralých zařízení

Vylepšení IT aplikací a infrastruktury

6.

IT management

Inovace produktů a služeb

7.

CRM

Zvýšení efektivity

8.

Virtualizace

Získání a udržení nových zaměstnanců

9.

Bezpečnost

Implementace analytics a big data technologií

10

ERP aplikace

Rozšíření na další trhy

 
Zdroj: Gartner


Vzhledem k rapidnímu vývoji IT a jeho vlivu na byzys firem, nemohou být CIO striktně orientování pouze na IT, ale musí získat i další pravomoci. 67 % z oslovených IT ředitelů uvedlo, že má také vysokou odpovědnost za věci mimo IT. V roce 2008 mělo tyto pravomoci jen přibližně 50 % CIO.  

Průzkum probíhal v posledním čtvrtletí roku 2012 a Gartner oslovil celkem 2053 CIO ze 41 zemí a 36 průmyslových odvětví. Celkovy IT rozpočty v těchto společnostech přesahuje podle Garnetu hodnotu 230 miliard dolarů.

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: © atanas.dk - Fotolia.com

Komentáře