Deset předpovědí pro trh podnikového softwaru v roce 2013

Se začátkem nového roku vám přinášíme shrnutí předpovědí pro trh podnikového softwaru v novém roce. Co vše můžete čekat?

Deset předpovědí pro trh podnikového softwaru v roce 2013Začátek roku je vždy příležitostí pro bilancování toho uplynulého a také plný očekávání z toho následujícího. Chris Kanaracus z IDG shrnul předpovědi analytiků z několika společností  do 10 hlavních bodů.

V roce 2013 poroste zájem o cloudové ERP systémy. Výrobci na to reagují a připravují své systémy pro provoz v cloudu. Zákazníci tak budou mít mezi cloudovými systémy velký výběr a jejich rozhodnutí bude často ovlivňovat finační náročnost řešení.

Společnost Salesforce.com, která je známá zejména svým cloudovým CRM systémem, se zaměří také na cloudová ERP řešení. Zatím ale není jasné, zda se vydá cestou vývoje vlastního řešení či akvíruje nějakého výrobce.

Oracle, SAP i další budou masivně investovat do mobilních technologií a mobilního middlewaru. Mobilní technologie totiž nabírají u firemního softwaru na důležitosti. SAP v roce 2010 akvíroval Sybase, výrobce mobilních a databázových aplikací. Je pravděpodobné, že Oracle pro posílení své pozice bude jednat podobně. Do hry se může zapojit také HP a IBM.

Oracle se také v roce 2013 nejspíš zbaví některé části hardwarové divize, kterou získal po akvizici  Sunu. Oracle totiž nemá příliš velký zájem soupeřit na trhu s „běžnými“  servery s IBM a HP a zaměřuje se spíše na profesionální systémy s vyšší marží.

Podle nezávislého analytika Jona Reeda koupí SAP produkt či celého výrobce v segmentu „big data“ a také minimálně jednoho, který se specializuje na Hadoop framework pro rozsáhle zpracování dat. SAP tím chce podle Reeda posílit své řešení SAP HANA.

Curt Monash, analytik společnosti Monash Research, odhaduje, že  poroste adopce frameworku Hadoop určeného pro zpracování velkého množství nestrukturovaných a distribuovaných dat a rapidně také poroste vývoj nových funkcí v tomto frameworku.

Podle Monashe získá databázový systém MySQL nové konkurenty.  Systémy NoSQL a NewSQL jsou totiž vyvíjeny v podstatě jako alternativy k MySQL, tvrdí Monash. Další konkurencí MySQL je i PostgreSQL.   

Rok 2013 bude rokem, kdy každý bude chtít být softwarovou firmou, odhaduje Ray Wang, CEO společnosti Constellation Research.  „Velcí hardwarový výrobci a systémový integrátoři se budou snažit využít aktuálních trendů jako je cloud a konzumerizace IT a přinést na trh i softwarová řešení,” tvrdí Wang.

HP také v roce 2013 nejspíše učiní další akvizici velké softwarové společnosti. Nedávno HP koupilo výrobce data management souftwaru Autonomy a výrobce softwaru pro analytické zpracování dat Vertica. Z tohoto pohledu tak chybí HP byznysové aplikace a middleware komponenty a tímto směrem bude pravděpodobně zaměřena další akvizice.

Ekonomická recese bude podle Franka Scava ze společnosti Computer Economics pravděpodobně pokračovat a v roce 2013 zasáhne Spojené státy, což bude mít výrazný vliv na rozpočty a investice v IT.

Zdroj: IDG News service
Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com

Komentáře