ČSÚ: Tržby za ICT zařízení v září rostly, u služeb kvartálně poklesly

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy a pracovní dny klesly v září reálně meziměsíčně o 0,6 %. Čtvrtletně poklesly i tržby za služby. V oblasti ICT je však situace odlišná.

ČSÚ: Tržby za ICT zařízení v září rostly, u služeb kvartálně pokleslyČSÚ: Tržby za ICT zařízení v září rostly, u služeb kvartálně poklesly. Foto:  © Corgarashu - FotoliaPodle Českého statistického úřadu se tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) po očištění o sezónní vlivy a pracovní dny v září reálně meziměsíčně snížily o 0,6 %. Meziroční pokles představoval 0,5 %.

Růst tržeb zaznamenal pouze prodej počítačového a komunikačního zařízení (o 9,0 %), prodej prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby (o 6,1 %) a potravin ve specializovaných prodejnách (o 0,2 %).

Tržby se snížily ve většině sortimentních skupin prodejen. Snížení bylo ovlivněno zejména vysokou srovnávací základnou v loňském roce. Nespecializovaným prodejnám s převahou potravin se tržby snížily o 0,8 % (podnikům se 100 a více zaměstnanci v této skupině se tržby zvýšily o 1,0 %).

Pokles zaznamenaly také tržby nespecializovaných prodejen s převahou nepotravinářského zboží (o 2,1 %), specializovaných prodejen s výrobky pro kulturu a rekreaci (o 1,8 %), s výrobky pro domácnost (o 1,5 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 1,0 %).


Tržby v maloobchodě - září 2011

Zdroj: Eurostat, ČSÚ


Čtvrtletní tržby ve službách

Ve 3. čtvrtletí poklesly sezónně očištěné tržby ve službách reálně mezičtvrtletně o 1,6 %. Meziročně bez očištění i po očištění o vliv pracovních dní se tržby za služby shodně snížily o 4,1 %. Růst tržeb vykázaly pouze administrativní a podpůrné činnosti.

Tržby informačních a komunikačních činností poklesly o 3,4 %. Celkový pokles tržeb byl zmírněn růstem tržeb za tvorbu programů a vysílání (o 2,6 %) a činností v oblasti informačních technologií (o 4,0 %), které zahrnují např. programování a správu počítačového vybavení;

Nejvíce se snížily tržby vydavatelským činnostem, a to o 7,7 %. Tržby za telekomunikační činnosti klesají od 2. čtvrtletí roku 2009, tentokrát se snížily o 7,2 %. Nižší tržby než loni vykázaly také činnosti tzv. filmového a hudebního průmyslu (o 6,6 %) a informační činnosti (o 4,5 %).

Zdroj: ČSÚ, Eurostat
Foto: © Corgarashu - Fotolia
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře