ČSÚ: Tržby z maloobchodního prodeje ICT v září klesly

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v září reálně meziměsíčně o 0,4 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní se zvýšily o 0,2 %.

ČSÚ: Tržby z maloobchodního prodeje ICT v září kleslyČSÚ: Tržby z maloobchodního prodeje ICT v září klesly Podle Českého statistického úřadu se tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) po očištění o sezónní vlivy v září 2012 reálně meziměsíčně zvýšily o 0,4 % a meziročně očištěné o pracovní dny o 0,2 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 3,3 %. Na poklesu se mimo jiné podepsal nižší počet pracovních dní. Za celé 3. čtvrtletí 2012 se tržby v maloobchodě snížily reálně meziročně o 1,3 %.

Tržby v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením klesly o 3,5 % a snižování cen zde nadále pokračuje. Přetrvával zájem o nákupy přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (růst o 3,9 %) a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (o 2,8 %).

Ze sledovaných sortimentů měl největší vliv na celkový pokles prodej potravin ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách (o 10,1 %, resp. o 5,6 %). Tržby klesly rovněž ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (o 3,6 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 2,6 %).


Tržby v maloobchodě (CZ-NACE 47) - mezinárodní porovnání

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na webu Eurostatu.

Zdroj: ČSÚ, Eurostat

 
Úvodní foto: Electro World

Komentáře