ČSÚ: Téměř třetina firem umožňuje práci z domova přes internet

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se od roku 2008 téměř zdvojnásobil podíl firem, které umožňují svým pracovníkům pracovat z domova přes internet. Jaká jsou další zjištění ČSÚ k tématu?

ČSÚ: Téměř třetina firem umožňuje práci z domova přes internetPřenosný počítač svým zaměstnancům poskytuje 63,3 % procent českých firem s deseti a více zaměstnanci. V případě chytrých mobilů jde o 39,6 % těchto firem. Vyplývá to z dat za leden 2012, které zveřejnil Český statistický úřad.

Poskytování tabletů ve svém dotazníku, z něhož data vycházejí, Český statistický úřad nezjišťoval. Stejně tak systémy používané ve firmách poskytovaných chytrých mobilech.

S osobním počítačem v zaměstnání pracuje 43,2 % zaměstnanců českých firem s deseti a více zaměstnanci. Mobilní zařízení k práci používá jen 12,8 % zaměstnanců těchto firem.

Pracovat z domova prostřednictvím internetu umožňuje svým zaměstnancům alespoň do určité míry 30 % firem s deseti a více zaměstnanci. České firmy s deseti a více zaměstnanci svým pracovníkům v 52,4 % případů umožňují přístup k pracovní e-mailové schránce i mimo prostory firmy.

Ve skutečnosti z domova nepracují v průměru ani čtyři zaměstnanci ze sta

V praxi z domova pracuje jen 3,6 % zaměstnanců všech českých firem zaměstnávajících deset a více lidí. Přitom počet firem, které umožňují práci z domova, se výrazně zvýšil. Mezi lednem 2008 a lednem 2012 o 12 procentních bodů, tedy téměř o polovinu.

Nejčastěji doma pracují zaměstnanci firem zabývajících se informatikou a telekomunikacemi (16 %) a vědeckou činností (10,3 %). Pracovníci těchto firem také k výkonu svých profesí nejvíce využívají přenosná zařízení (53,1 %, respektive 29,7 %).

Nejvíce doma pracují zaměstnanci malých firem s 10 až 49 zaměstnanci (5,2 % zaměstnanců), dále středně velkých firem s 50 až 249 zaměstnanci (3,4 % zaměstnanců) a nakonec firmy s více než 250 a více zaměstnanci (2,9 % zaměstnanců).

Mezi velké firmy s 250 a více zaměstnanci je přitom největší procento těch, které svým pracovníkům poskytují přenosný počítač (96,5 %) a chytrý mobil (82,5 %). To firmy s 10 až 49 zaměstnanci jsou na opačném konci pomyslného žebříčku v poskytování přenosných počítačů (57 %) a chytrých mobilů (33,1 %) svým zaměstnancům.


 Podniky v ČR zpřístupňující zaměstnancům vybrané ICT, leden 2012 (zdroj: Český statistický úřad)

Podniky v ČR zpřístupňující zaměstnancům vybrané ICT, leden 2012 (zdroj: Český statistický úřad)

 

Zaměstnanci a informační technologie v podnicích ČR, leden 2012 (zdroj: Český statistický úřad)

Zaměstnanci a informační technologie v podnicích ČR, leden 2012 (zdroj: Český statistický úřad)   

 

Zdroj: Český statistický úřad
Úvodní foto: © CLIPAREA.com - Fotolia.com

Komentáře