ČSÚ: Prodeje ICT zařízení v červenci 2012 rostl o 3 %

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v červenci reálně meziměsíčně o 0,8 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní se snížily o 1,5 %.

ČSÚ: Prodeje ICT zařízení v červenci 2012 rostl o 3 %ČSÚ: Prodeje ICT zařízení v červenci 2012 rostl o 3 %Podle Českého statistického úřadu se v červenci tržby v maloobchodě (vč. motoristického segmentu) po očištění o sezónní vlivy reálně meziměsíčně snížily o 0,8 % a meziročně očištěné o pracovní dny klesly o 1,5 %. Meziroční růst tržeb bez očištění o 0,3 % byl ovlivněn o jeden den vyšším počtem pracovních dní letos oproti červenci 2011.

Snižování cen v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením v červenci pokračovalo.

Meziročně rostl nejrychleji prodej přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 13,0 %). Tržby vzrostly rovněž ve specializovaných prodejnách oděvů a obuvi (o 7,7 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 3,0 %), výrobků pro kulturu a rekreaci (o 2,8 %), farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží (o 1,8 %) a výrobků pro domácnost (o 0,1 %).

Stagnaci prodeje v maloobchodě ovlivnil zejména pokles prodeje ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách potravin (o 3,7 %, resp. o 3,3 %). Tržby maloobchodníků s potravinami klesly i v běžných cenách o 1,1 %.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,5 %. Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na webu Eurostatu.


Tržby v maloobchodě

Zdroj: ČSÚ, Eurstat

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře