ČSÚ: České firmy se připojují zejména přes xDSL a Wi-Fi

Podle aktuální zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ) se většina českých firem připojuje k internetu přes xDSL nebo Wi-Fi. Jak si vedou další technologie a jak rychlé mají firmy své přípojky?

ČSÚ: České firmy se připojují zejména přes xDSL a Wi-FiPřipojení k internetu je pro české firmy s deseti a více zaměstnanci takřka samozřejmostí. Vyplývá to z nejnovější zprávy, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle dat za leden 2012 připojením k internetu disponuje 96,6 % českých firem.

Vysokorychlostní přístup k internetu má podle Českého statistického úřadu 92 % firem, ovšem ve zprávě chybí jeho definice. Ta se totiž u jednotlivých úřadů a ministerstev liší. Zaměřme se tedy na rychlost připojení, kterou firmy s více než deseti zaměstnanci disponují.

Většina firem, tedy přesně 45,5 % z nich, disponuje připojením o rychlosti od 2 do 9,99 Mbit/s. Dále pak 23,2 % firem má k dispozici připojení s rychlostí od 10 do 29,9 Mbit/s a 10,6 % pak o rychlosti 30 Mbit/s až 99,9 Mbit/s. Ještě rychlejším připojením disponuje 7,4 % firem.

Rychlost připojení se za posledních deset let výrazně zvýšila

Podle dat za leden 2012 má připojení o rychlosti nižší než 2 Mbit/s stále ještě 9,8 % firem. V roce 2002 šlo ale o téměř o devět z deseti firem. Rychlostní růst přišel s přechodem na nové technologie. Dlužno dodat, že Český statistický úřad ve svém dotazníků zjišťoval maximální rychlost uvedenou ve smlouvě s poskytovatelem. Reálné rychlostní poměry budou velmi pravděpodobně jiné, respektive horší.

Optickým připojením disponuje v průměru necelá jedna firma z deseti

V roce 2001 podle Českého statistického úřadu více než polovina firem přistupovala k internetu prostřednictvím vytáčeného připojení přes pevnou telefonní linku. Podle posledních dat je nejrozšířenější skupina xDSL technologií, z nichž některou používá 59,5 % firem s více než deseti zaměstnanci.

Na druhém místě podle dat za leden 2012 je Wi-Fi s podílem 44,7 %. Třetí příčku obsahuje mobilní připojení s podílem 28,9 %, do kterého spadá připojení přes sítě třetí generace na bázi UMTS nebo CDMA.

Optické připojení k internetu využívá 9,9 %. O něco rozšířenější je připojení prostřednictvím pronajatého digitálního okruhu od telekomunikačního operátora. Ten využívá 11,1 % firem.


 Tabulka č.1: Vysokorychlostní připojení k internetu v podnikatelském sektoru ČR, leden 2012 

Tabulka č.1: Vysokorychlostní připojení k internetu v podnikatelském sektoru ČR, leden 2012 (zdroj: Český statistický úřad)

Zdroj: Český statistický úřad

Tabulka č.2: Rychlost připojení k internetu v podnikatelském sektoru ČR, leden 2012 

Tabulka č.2: Rychlost připojení k internetu v podnikatelském sektoru ČR, leden 2012 (zdroj: Český statistický úřad)

 

Zdroj: Český statický úřad
Úvodní foto: © M.studio - Fotolia.com

Komentáře