Cílené útoky rostou, ohroženy jsou i menší firmy

Symantec varuje, že se letos výrazně zvýšil počet cílených útoků. Nevyhýbají se prý ani malým a středním firmám do 250 zaměstnanců. I ty tak potřebují dostatečnou ochranu.

Cílené útoky rostou, ohroženy jsou i menší firmyCílené útoky rostou, ohroženy jsou i menší firmySpolečnost Symantec v nejnovějším vydání zprávy Symantec Intelligence Report upozorňuje na zvyšující se počet cílených útoků. Od ledna 2011 prý denní počet cílených útoků vzrostl čtyřnásobně. Symantec uvádí, že v listopadu 2011 bylo každý den v průměru zablokováno 94 útoků.

Nejčastějším terčem cílených útoků je podle společnosti Symantec státní správa. Dále se internetové podsvětí zajímá o velké korporace, zejména ty působící v oblasti chemického a farmaceutického průmyslu. Útoky jsou však podnikány i na malé a střední firmy s maximálně 250 zaměstnanci.

Cílem těchto útoků je vytvoření trvalého přístupu do sítě napadené organizace, v mnoha případech jde rovněž o vytvoření vzdáleného přístupu k důvěrným datům. Podnikům mohou způsobit velké škody a v dlouhodobém pohledu představují významné ohrožení ekonomické prosperity mnoha zemí,“ uvedl ve zprávě pro média analytik Paul Wood ze společnosti Symantec.

Paul Wood pokračuje „Cílené útoky jsou navrženy pro sběr informací, krádeže důvěrných dat nebo obchodních tajemství. V případě útoků typu Stuxnet narušují provoz, případně ničí kritickou infrastrukturu.“ Symantec uvádí, že u firem do 250 zaměstnanců je podle nejčerstvějších čísel blokováno průměrně téměř dvanáct útoků denně.

Spamu je nejméně za tři roky

Symantec dále upozorňuje na značný úbytek nevyžádaných e-mailů. Zatímco cílené útoky jsou na vzestupu, spamu je prý celosvětově nejméně za tři roky. Potřeba účinné ochrany před spamem se však v reálném provozu zásadně nezmenšuje. Pořád spam představuje přes 70 % z veškerého e-mailového provozu.

Zdroj: Symantec
Úvodní foto: © senicphoto - Fotolia.com

Komentáře