Bsria: trh strukturované kabeláže v České republice v roce 2008

Intelek, distributor síťových prvků s přidanou hodnotou, zveřejnil ve spolupráci s britskou nezávislou laboratoří Bsria zabývající se testováním a certifikací technických zařízení, zprávu o trhu strukturované kabeláže v České republice za minulý rok. Ze zprávy vyplývá, že celkový obrat na poli strukturované kabeláže dosáhl v ČR v roce 2008 hodnoty přes 596 milionů Kč. Jaká jsou další zjištění?Podle zprávy agentury Bsria činil nárůst tržeb v roce 2008 celých 16 % oproti roku 2007 (Foto: Pixmac) Podle zprávy agentury Bsria činil nárůst tržeb v roce 2008 celých 16 % oproti roku 2007. Navýšení bylo způsobeno růstem ceny mědi a zvýšenou výstavbou administrativních objektů v první polovině roku 2008. V druhé polovině roku v Česku zaznamenali analytici zpomalení trhu v důsledku negativního vývoje světové ekonomiky.

Cena mědi, která významně ovlivňuje trh se strukturovanou kabeláží, rostla, resp. se měnila po celý rok. I přes tento vývoj výrobci drželi ceny svých produktů na úrovni cen 2007. Ke stabilizaci cen totiž výrazně přispěl klesající kurz amerického dolaru v první polovině roku 2008. Vliv na zvýšenou konkurenci měly i levné výrobky z Číny.

Nejvíce trh strukturovaných kabeláží v roce 2008 rostl  v oblasti výstavby administrativních budov, dále pak ve výstavbě vzdělávacích a zdravotnických zařízení a výstavbě datových center. Datová centra měla 3% podíl na celkovém obratu, což je 60% nárůst oproti předloňskému roku.

Z hlediska typu kabeláže v roce 2008 trh v České republice ovládla nestíněná kabeláž, která tvořila podíl 81 %. V kategorii CAT6A bylo v roce 2008 nainstalováno přibližně 93 000 portů (což znamená 10% podíl z celkového počtu portů).

Celkový tržní podíl Inteleku na poli strukturované kabeláže činil podle studie v ČR 27 %, a to ve značkách Solarix, RiT a Signamax. Nejvýraznější značkou je Solarix, jejíž podíl na prodejích strukturované kabeláže Inteleku dosáhl 60 %.

Úspěch distributora komentoval pro ChannelWorld jeho marketingový ředitel Marek Šalanda: „Intelek se díky své specializaci na datové a telekomunikační sítě drží na špici dodavatelů strukturované kabeláže v České republice. Kabeláže Solarix a Signamax patří navíc díky čerstvě získaným certifikacím pro finální verzi vysokorychlostního protokolu 10GBaseT (kategorie 6A) mezi kabeláže s nejvyšší kvalitou na českém trhu. Postavení Inteleku je tak výrazné i proto, že na českém trhu není podobný specializovaný distributor na sítě a síťové prvky s tak širokou nabídkou a službami navíc."

Trh strukturované kabeláže v České republice bude podle zprávy Bsira i nadále růst především v oblasti UTP (Unshelded Twisted Pair - kroucený dvoupár), nicméně stále větší pozornost se bude obracet ke stíněné kabeláži (STP - Shielded Twisted Pair).

Pokud se chcete dozvědět více o autorech výzkumu, navštivte přímo stránky Bisra. Podrobný profil společnosti Intelek pak najdete v našem vyhledávači distributorů (nejprve se přihlaste).Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze.