BSA: Pirátství ve firmách nahlašuje nejčastěji konkurence

Protipirátská organizace BSA (obdržela za posledních osm měsíců z různých zdrojů přibližně 3500 oznámení, informací a podnětů s podezřením na užívání nelegálního softwaru ve firmách. Informujte své zákazníky nabídněte jim softwarový audit.Nejvíce oznámení (63 %) obdržela BSA loni a letos od majitelů či jednatelů firem. Podle poslední tiskové zprávy  aliance tak nejčastěji reagovali na nekalou konkurenci, kdy si firmy (zejména ve strojírenství, architektuře, designu či grafice) díky nelegálnímu software snižují provozní náklady. Druhou nejpočetnější skupinou, která podávala oznámení, byli zaměstnanci (30 %).

Z jakých zdrojů pochází oznámení pirátství

Zdroj: BSA (květen, 2010)

BSA veškerá oznámení vyhodnocuje a právní kroky učiní, teprve když nemá pochyb, že jsou poskytnuté informace relevantní: „Na oznámení typu‚ ve firmě té a té je nelegální software, udělejte tam razii‘ nereagujeme,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

Valná většina oznámení je ale motivována pomstou zaměstnavateli. Tento trend se projevil zejména loni, když na firmy nejvíce udeřila krize. Dalším důvodem pro podání oznámení se v 31 % případů stal nesouhlas s pirátstvím, uvádí tisková zpráva.

Důvody pro známení pirátství ve firmě

Zdroj: BSA (květen, 2010)

Z ankety, které se účastnily osoby, jež podaly na firmy oznámení kvůli pirátství prostřednictvím webu, dále vyplynulo, že pirátství by 51 % respondentů potrestala veřejně prospěšnými pracemi a 38 % peněžitými tresty. Trest odnětí svobody označili jako nejméně vhodný a v praxi tento trest soudy uplatňují jen v případech rozsáhlého porušení autorského práva.

Jaký trest za pirátství?

Zdroj: BSA (květen, 2010)

K dalšímu čtení doporučujeme aktuální výsledky podílu nelegálního softwaru v České republice a na Slovensku včetně srovnání s ostatními státy EU i světa a také rozhovor s Lukášem Křovákem, který uvádí několik tipů, jak o legalizaci diskutovat s firemními zákazníky.Komentáře