BSA: Česká republika zhoršila svou konkurenceschopnost v oblasti IT

Podle výzkumu analytické společnosti Economist Intelligence Unit zhotoveného pro BSA si Česká republika pohoršila v konkurenceschopnosti IT odvětví.V celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví v 66 zemích se Česká republika umístila na 27. pozici a vůči loňskému roku se tak propadla o jednu příčku dolůV celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví v 66 zemích se Česká republika umístila na 27. pozici a vůči loňskému roku se tak propadla o jednu příčku dolů. Letos získala ČR skóre 46,1 a těsně tak převyšuje světový průměr 45 bodů.

Zhoršení zaznamenaly zejména indikátory konkurenceschopnosti v oblasti výzkumu a vývoje (-5) a rozvoje IT infrastruktury (-1). „Tuzemský výzkum a vývoj je dlouhodobě špatně hodnocen, a protože má v celkovém hodnocení největší váhu, značně zhoršuje celkové umístění Česka v žebříčku,“ uvedl v tiskovém oznámení Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Naopak nejvíce si ČR polepšila v hodnocení podnikatelského prostředí (+2) a podpory rozvoje IT odvětví (+2), což zabránilo většímu propadu v žebříčku. „Čeští politici a lídři technologického sektoru by měli udělat maximum pro zlepšení v oblasti vývoje a výzkumu, který dlouhodobě propastně zaostává za ostatními měřenými indikátory. Lze pak očekávat značný skok vpřed, který zaznamenalo například Polsko a Německo, které si polepšily shodně o pět příček,“ dodává Jan Hlaváč.

Nejsilnější jsou Spojené státy

První tři místa letošního žebříčku obsadily Spojené státy (80,5), Finsko (72) a Singapur (69,8). Naopak spodní trojici reprezentují Ázerbájdžán (20,3), Alžírsko (19,5) a Írán (18,8).

Nejvíce si meziročně polepšila Malajsie, která poskočila o 11 příček (na 31. místo) a to zejména díky obrovskému nárůstu výzkumné a vývojové aktivity. O 10 příček poskočila Indie (na 34. místo) a zlepšení o několik pozic zaznamenaly také Singapur, Mexiko, Rakousko, Německo a Polsko.

Výzkum a vývoj strategickou otázkou

Podle výzkumu je třeba na vývoj IT prostředí nahlížet z dlouhodobé perspektivy. „Politici a vůdčí firmy z technologického prostě nemohou tuto otázku posuzovat na roční bázi, jinak riskují, že zůstanou pozadu. Tuto oblast je třeba nahlížet v horizontu sedmi až devíti let a podle toho investovat, jinak není možné výrazného nárůstu konkurenceschopnosti dosáhnout,“ tvrdí prezident a generální ředitel BSA Robert Holleyman.

Země jsou hodnoceny pomocí tzv. Indexu konkurenceschopnosti v oblasti informačních technologií, který byl poprvé zveřejněn v roce 2007. Index se skládá z hodnocení celkového prostředí pro podnikání, IT infrastruktury, lidského kapitálu, výzkumu a vývoje (R&D), právního prostředí a veřejné podpory pro rozvoj průmyslu.

Detailní informace včetně hodnocení všech zemí, případových studii a video rozhovorů s IT odborníky najdete na webu BSA.org.

Zdroj: BSAKomentáře