Blesk odstřihl data centra Amazonu a Microsoftu

Úder blesku v Dublinu způsobil z neděle na pondělí výpadek proudu v datových centrech společností Amazon a Microsoft. Zasaženy byly i některé záložní generátory, a cloudové služby tak nebyly dostupné.

Blesk odstřihl data centra Amazonu a MicrosoftuBlesk odstřihl data centra Amazonu a MicrosoftuBlesk udeřil do transformátoru, což vyvolalo výbuch a požár, který způsobil výpadek proudu v 19:41 SEČ. Informoval o tom Amazon na dashboardu s informacemi o stavu svých služeb.

Za normálních okolností by naskočily záložní generátory, exploze však některé z nich vyřadila.

Většinu síťových zařízení se podařilo obnovit přibližně za tři a čtvrt hodiny, což Amazon využil k nasazení instancí EC2 (Elastic Compute Cloud) a EBS (Elastic Block Storage) do on-line provozu.

„Vzhledem k rozsahu poškození, bylo velké množství serverů EBS bez napájení a pro opravu a obnovení bylo potřeba manuálních zásahů… Ačkoliv mnoho svazků bude obnoveno během několika dalších hodin, očekáváme, že celý proces zabere 24-48 hodin,“ uvedl Amazon na webu.

Dotčeni byli také evropští uživatelé Business Productivity Online Standard Suite od Microsoftu. Služba byla všem zákazníkům obnovena po pěti hodinách od odstávky, IDGNS o tom informoval mluvčí společnosti.

Dirk Groten, CTO dánské společnosti Layer, jejíž platforma pro augmentovanou realitu běží v cloudu Amazonu 18 měsíců, uvedl na blogu, že je to frustrující pocit, když nemůžete nic dělat, pouze čekat. Po opětovném spuštění služby však v rozhovoru sdělil, že stále cloudovým službám věří.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře