APEK: E-shopy dosáhly v roce 2012 rekordních obratů

Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) v roce 2012 české e-shopy zaznamenaly rekordní obrat, přestože pokračuje snižování průměrné roční útraty. Co je příčinou tohoto jevu?

APEK: E-shopy dosáhly v roce 2012 rekordních obratůObrat českých e-shopů za uplynulý rok opět představuje nový rekord. Uvádí to alespoň Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Podle jejích prvních průzkumů obrat českých e-shopů v roce 2012 činil 43 miliard korun. Loňský obrat internetových prodejců byl o šest miliard korun nižší.

Pokračuje však pokles průměrné roční útraty. Ještě v roce 2010 byla průměrná roční internetová útrata 11 659 Kč. V roce 2012 však podle Asociace pro elektronickou komerci činila 9 280 Kč.

Přesto celkový obrat e-shopů roste, protože roste i počet zákazníků e-shopů. Pět a více nákupů ročně přes internet uskuteční 52 % jeho českých uživatelů. Alespoň jednou již někdy v e-shopu nakoupilo 98 % uživatelů, uvádí ve své zprávě pro média Asociace pro elektronickou komerci.  

 „Důvod těchto trendů je zřejmý a souvisí hlavně s tím, že Češi si již na webu neobjednávají pouze televize a ledničky, ale prakticky veškeré zboží,“ uvedl ve zprávě pro média Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK. Podle něj lze prý konstatovat, že čeští spotřebitelé již na internetu nakupují prakticky veškerý sortiment nabízený e-shopy.

Velký nárůst podle Asociace pro elektronickou komerci zaznamenává také prodej služeb. Lídrem v tomto směru je prý nabídka slevových kuponů, ale zájem je také o finanční služby (např. pojištění).

I v roce 2013 očekávají provozovatelé e-shopů další nárůst prodejů a přesun nakupujících z kamenných obchodů. Celkově rok 2012 hodnotí jako úspěšný,“ konstatuje na konci své zprávy pro média APEK.

Zdroj: Asociace pro elektronickou komerci
Úvodní foto: © Vladislav Kochelaevs - Fotolia.com

Komentáře